Néha rá tudunk görcsölni dolgokra és ha éppen nem jön ihlet, még nehezebben jutnak eszünkbe a dolgok. Hogyan ötleteljünk? Hogy születnek a zseniális ötletek? Olyan módszereket adok most a kezedbe, aminek köszönhetően nem esik majd nehezedre az ötletelés, sokkal fókuszáltabban tudsz gondolkodni. Én már 6 éve dolgozok ebben a tartalomgyártó kreatív iparban, nem fogytam ki az ötletekből, a kreativitásból. Ezt mutatom most meg neked!
Még korábban 5 órán át csináltunk 16 vállalkozóval kampány ötletelős napot egy képzésen. Több mint 8-uknak készítettük el ott helyben egy kampányuk vázlatát. Mindenki nagyon élvezte, és ilyenkor legtöbbször az alábbi a reakció:
Ez ilyen egyszerű? Otthon vagy a cégnél miért nem megy ez?
Pedig otthon is működni fog, csak próbáld ki az alábbi dolgokat!
Figyelem! Látod a cikk borítóképét? Na ilyet soha nem csinálunk! Legyen mindig szem előtt minden ötlet, mert abból jön az újabb ötlet.
A milliárdosok így gondolkodnak – Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg
Michael Simmons kutatta a sikeres emberek szokásait, és összefoglalta a tapasztalatait a Business Insideren. Michael a kutatása közben arra jött rá, hogy a milliárdosok (Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg…) legalább átlagosan napi 1 órát töltenek azzal, hogy képezzék magukat, könyvet olvassanak vagy éppen hogy csak gondolkodjanak. Utóbbira fókuszálunk csak. Bill Gates például évente többször is elvonul 2 hétre, hogy egy-egy területről szóló anyagokat átnyálazza, összegezze, majd próbálja átültetni a gyakorlatba, azaz ötletel az adott technológián vagy dolgon. Közben rengeteget jegyzetel és bármi eszébe jut, azt leírja.
Kell az inspiráció ahhoz, hogy valami új ötlet szülessen.
(A milliárdosok 1 órás önképzési, gondolkodási szokásáról itt beszélek, ebben a podcastban)
A Mr. Bean módszer

egy ismeretterjesztő csatornán beszélt Rowan Atkinson arról, hogyan sikerül ennyi humort kitalálniuk.
Hogyan találta ki ezt a sok poént ő és a csapata?
Atkinson válasza:
,,Nem azon törjük a fejünket, hogy akkor most mi legyen a poén, hanem fogunk egy szituációt, helyzetet és azt mondjuk, na ebből milyen poénosat lehet kihozni, mi az ami adott szituációban kellemetlen lenne. Így nem görcsölünk rá.” Hozott egy példát, hogy amikor a fodrászszalonos részt csinálták, nem azon görcsöltek, hogy akkor most milyen poénok legyenek, hanem kitaláltak egy szituációt, sztorit és azon brainstormingoltak mi lenne vicces ebben. Ahogy ő fogalmazott: „ilyenkor nagyon sok szituáció adja magát”.
Könyv / cikk olvasás
Volt már olyan veled egy Minner cikk vagy egy üzleti könyv olvasása közben, hogy hirtelen eszedbe jutott valami? Az agyunk folyamatosan kapcsolódási pontokat keres (az agyunkban), információkat kapcsol össze, keres a memóriánkban. Bármilyen információ is van előttünk az agyunk elkezd kapcsolódási pontokat keresni a memóriánkban is (korábbi tapasztalás, tanultak…), vagyis gondolkodsz. Nos, amikor jön egy jó ötlet, sokszor éppen pont mázlink van és az agyunk olyan dolgokat, információkat kapcsolt össze, amiből valami jó dolog született.
Amikor olvasol egy információt megadod a lehetőséget annak,
hogy az agyad új kapcsolódási pontokat keressen.
A Minner cikkek olvasását különösképpen ajánlom!
Írj le bármit! Ötletelésnél először a mennyiség számít!
A legnagyobb hiba, amit elkövetünk, hogy valamit nem írunk le. Ha úgy nézzük, én nap mint nap ötletelek, hogy milyen cikket írjak nektek. Képzeld, bármit leírok, ami azonnal eszembe jut. Bármilyen elvetemült vagy szokatlan dolgot találok ki, az bizony odakerül a jegyzeteimbe. Mi történik maximum? Nem veszem figyelembe, de le van írva!
Sőt a nagyon elrugaszkodott ötletekben tudod mi a jó? Hogy csak kicsit kell csiszolni rajtuk, így azok egyszer csak megállják a helyüket és akár komoly projekt lehet belőlük.
Ötletelésnél azt szokták mondani, kreatívnak kell lenni, nos pont az ilyen nem szokatlan ötletek hozzák el számodra a sikert. Gondolj bele, ha nem rugaszkodsz el egy picit, akkor mindig ugyanolyan ötleteid lesznek és azokat pörgeted körbe és körbe…
Ehhez a részhez még fontos tipp, hogy nem csak leírni, de rajzolni is érdemes brainstormingolás közben. Ez serkenti a gondolkodást. És bár gondolnád, úgyis átlátod a dolgokat, nagyon hasznos leírni, lerajzolni akár egy elmetérképen az ötletelésed tárgyát. Továbbá, ahogy olvastad az utolsó pontban, beszélj róla akár több embernek is. Miközben magyarázod a dolgokat, ötleteidet, akkor újra és újra átgondolod a projektet. És bámm!! Meglátod jön az áttörés.
Egyéb instant tippek, amik elősegítik a kreativitást:
- Tarts szünetet. Meg fogsz lepődni, de napi 20 perc mobil, cég és munka nélkül csodákra vagy képes. Én kreatív szünetnek hívom. Csak merülj el a gondolataidban, bambulj…! – Tipp: Ezt tedd rutinná, szokássá!
- Fordíts időt a családodra, mert belőlük tudsz igazán motivációt meríteni.
- Járj üzleti rendezvényekre vagy bármilyen rendezvényre! Ez most nehéz, így maradnak a Facebook csoportok, mint a Minner Extra.
- Beszélgess az emberekkel! Oké, ez aztán jó nagy bullshit tippnek tűnhet. Én azt mondom, beszélgess olyan emberekkel, akik nem tartoznak a te érdeklődési körödbe, mert meglátod, hogy új megközelítésből hallhatsz dolgokat. A másik érdekes dolog, amikor te beszélsz egy olyan embernek a saját üzletedről, amihez ő nem ért. Ilyenkor szokott az lenni, hogy a laikusok adnak neked ötletet, miközben a te területedet boncolgatják. Majd próbáld csak ki!
- Ajándékozd meg magad! Ezt leírtam már és kifejtettem az “Így tartsd fenn a motivációd, lelkesedésed vállalkozóként, alkalmazottként” című cikkben is.
- Sétálj! Mondjuk ez az első ponttal összeegyeztethető.
- Olvass könyveket!
- Utazz, főleg akkor, ha a cégeddel nemzetközi piacra is szeretnél menni.
Kapcsolódó cikk: Ezért jegyzetelj papírra: jobban emlékszel, gondolkodsz és a mentális egészséged miatt + kutatás
Fotó: Envato License