A válság hatására a magán és az üzleti szektorban egyaránt érezhetővé vált a költségek erőteljes megszorítása – különösen igaz ez az építőiparra és azon belül is az épületgépészeti beruházásokra. A legtöbb építkezést – gyakran már a kis költségvetésű beruházásokat is – hosszas tendereztetés előz meg, melynek célja egyértelműen a költségek leszorítása, a legolcsóbb árajánlatok megszerzése.
De tényleg jó-e az, ha az egyes munkákat, így a leendő épület lelkét jelentő épületgépészeti megoldásokat mélyen a vállalható költségkereten alul rendeli meg a megbízó? Belegondolt-e abba, hogy ebben az esetben mit kap végül a pénzéért, mi bújik majd meg a „falak mögött” abban az épületben, ahol később az életét éli, vagy a profitot termelő munkáját szeretné végezni?
Tényleg érdemes egy hosszú távú építészeti beruházásnál a legolcsóbb megoldásokat keresni? Mi garantálhatja azt, hogy valóban egy minőségi szolgáltatást nyújtó, hozzáértő, profi szakemberekből álló céget fogadunk fel? Erről és napjaink épületgépészeti tendenciáiról kérdeztük Szmatona Lászlót, épületgépészeti szakértőt, felelős műszaki vezetőt, a Szmatona Kft. épületgépészeti vállalkozás ügyvezetőjét, aki a minőségi, korrekt munka mellett kötelezte el magát.
Hogyan látja a mai magyar építőipar helyzetét? Milyen tapasztalatai vannak az épületgépészeti kivitelezés területén?
Közel 13 éve vagyok a pályán, vállalkozásom műszaki tervezéssel, kivitelezéssel és műszaki ellenőrzéssel foglalkozik, jómagam műszaki ellenőrként is tevékenykedem, így nap, mint nap szembesülök a magyar építőiparban uralkodó elkeserítő mentalitással. Nagyon sok cég, tisztelet a kivételnek, irreális árversenybe kezdett, melyből a megrendelő kerül ki egyedüli vesztesként, a kivitelezők pedig „okosban” megoldják a költségek lefaragását. Ez elfogadhatatlan!
Gyakran hallani önjelölt mesterektől: „ezt így szoktuk szerelni…”, „felesleges terveket készíttetni, anélkül is tudjuk…”, „máshol is így csináltuk és működött…”. Az ilyen mentalitású munkák miatt rengetegen keresnek fel bennünket utólag, mi pedig mentjük ami menthető…
Miért jó, ha profi épületgépész vállalkozást kérünk fel tervezésre, kivitelezésre? Megfizethető-e a mai pénzügyi helyzetben a szakértelem?
Azért jó profi céggel dolgoztatni, mert velük, a hiedelemmel ellentétben már rövidtávon is kifizetődő a munka! Nem szabad elfelejteni, hogy a spórolás a legtöbb esetben már a tervezőasztalon elkezdődik! Egy szakszerűen összeállított rendszer azonban bár látszólag drágább, valójában időtálló, problémamentes, megbízható és energiatakarékos megoldást ad a megrendelőnek, így utólag mégis ez lesz az olcsóbb választás. Egy megbízható cég tételes elszámolással dolgozik, a megbízónak csak a ténylegesen elvégzett munka és beépített anyag után kell fizetnie! A profi cégek teljes körű garanciát vállalnak munkájukra és nagy értékű felelősségbiztosítással rendelkeznek, így a megbízót nem érhetik kellemetlen meglepetések.
Említette, hogy műszak ellenőrzéssel is foglalkoznak. Mit takar ez a tevékenység?
A műszaki ellenőr a megrendelő érdekeit képviseli a beruházás és a kivitelezés során. A műszaki ellenőr ideális esetben már a beruházás kezdetétől részt vesz a folyamatokban. Segít kiválasztani a tervezőt, átnézi a tervrajzokat, ha kell, javaslatokat tesz a megváltoztatásukra, lefolytatja a kivitelezők pályáztatását, előkészíti a szerződéseket, felel az építési napló szakszerű és pontos vezetéséért, és az egyéb kötelező dokumentációkat, átnézi és véleményezi őket. A kivitelezés során akár heti 3-4 alkalommal is ellenőrzi az építkezésen folyó munkálatokat, a szerződött műszaki tartalmak meglétét, a beruházás a műszaki ellenőr jóváhagyásával, aláírásával zárul le.
Milyen előnyökkel jár egy műszaki ellenőr alkalmazása?
Egy műszaki ellenőr tehermentesíti a megbízót és rengeteg stressztől kíméli meg, ráadásul költséget is csökkent. Egy műszaki ellenőrnek a tervezésben és kivitelezésben is nagy tapasztalata van, így komplexen látja át a teljes megvalósítási folyamatot, meglátja a hiányosságokat, de ugyan így észreveszi és kiküszöböli a felesleges költségnövelő megoldásokat is. A megfelelő dokumentumok bekérése és ellenőrzése megkönnyíti a megbízó életét a rendszer bővítésénél, átalakításánál, karbantartásánál, valamint megtámadhatatlan alapot biztosít a kivitelezés minőségét és a garanciális kérdéseket tekintve, mérnöki és jogi szempontból is. A műszaki ellenőr bekérhet alternatívákat a gépészetre, beszállítókat, beszállítási időket, költségeket kérdőjelezhet meg, így biztosítva a határidőket.
Mivel a műszaki ellenőr felelős a kész épületgépészeti rendszerekért, ezért a megbízó csak akkor köteles fizetni a kivitelezőnek, ha a műszaki ellenőr mindent rendben talált, a tervnek megfelelően, a korábban rögzített költségen és műszaki tartalommal valósult meg minden.
Összefoglalva, ha szilárd alapokon álló, megbízható épületgépészeti rendszert szeretnénk otthonunkba, ne sajnáljuk az időt, energiát és pénzt a megfelelő szakemberek kiválasztására és megbízására. Ha mindezt a lehető leghatékonyabban és legköltséghatékonyabban szeretnénk elérni, akkor fogadjunk fel egy műszaki ellenőrt!
Szmatona László
ügyvezető
www.szmatona.hu