2007-től berobbantak a közösségi oldalak a startupok egyik finanszírozási forrásaként. Az embereknek annyira megtetszett, hogy a Kickstarter és az Indiegogo oldalakon már 4,9 milliárd dollár értékben támogattak projekteket. Több mint 30 millió felhasználó aktív ezeken az oldalakon, akik keresik az ütős projekteket, hasznos termékeket, szolgáltatásokat, újdonságokat. Az óriási adatok és statisztikák után nézzük, miről is van szó.
A közösségi finanszírozás fogalma, jelentése
A közösségi finanszírozás (crowdfunding) egyszerűen megfogalmazva az, hogy te előleget tudsz kérni a már, vagy még el nem készült termékedre, szolgáltatásodra egy online oldal segítségével. Az ilyen oldalak, mint a Kickstarter és az Indiegogo lehetőséget adnak neked, hogy feltöltsd a bemutató anyagát (videó, képek, leírás) a projektednek, amire szeretnél pénzt gyűjteni. Majd ezután a felhasználók a te általad előre meghatározott összegben tudják támogatni a projektet, amiért cserébe te a terméket/szolgáltatást, vagy valami apróságot, extrát adsz.
Hol és hogyan indulhatsz el magyarként?
Magyarként, magyar céggel csak az Indiegogo jöhet szóba elsőre, a Kickstarterhez legalább egy Egyesült Királyságbeli cég kell, vagy az, hogy valamelyikőtök oda legyen bejelentve (bár ez sem drága). A Kickstarter oldal kétszer olyan népszerű, mint az Indiegogo, több projeketet is támogatnak. Talán azért is, mert sokkal szigorúbbak a feltételei. A két oldal között még különbség, hogy a Kstarter esetében a kitűzött összeget ha összegyűjtöd, csak akkor tiéd a pénz, Indiegogo oldal esetében bármekkora összeg is összegyűlik, már a tiéd.
Vannak már magyar példák? Naná! Néhány példa:
- Sbrick – A legó játékok irányítását tudják megoldani, és még tanítani is tud a megoldásuk. 60 millió forintot gyűjtöttek össze 2 sikeres kampány alatt.
- Brewie – Az otthoni sörfőző gép. Ők is kétszer indítottak ilyen kampányt, és összesen több mint 200 milliót „kalapoztak” össze.
- Tago arc Liber8tech – Okos dizájn karkötő, melyen e-tinta technológiával tudjuk módosítani a mintázatát. Mai árfolyamon számolva 25 millió forintot gyűjtöttek össze.
- Nemzetközi toplista:88 milliárd forintot gyűjtöttek össze a top 10 közösségi finanszírozó kampányban a vállalkozók, magánszemélyek
Mire gyűjtenek a startupok, cégek, ötletgazdák?
Lehet szó videojátékról, zenéről, technológia kütyüről, applikációról vagy akár dizájn bútorról, bármire lehet pénzt gyűjteni ezeken az oldalakon. A cikk végén hozok is néhány példát és kapcsolódó cikket.
- A legtöbben valójában elővásárlások szerzésére használják.
- Termék esetén ebből fedezik a gyártási költségeket.
- Természetesen, ha már kész a termék, akkor egy jó marketing csatorna is lehet, főleg akkor, ha nemzetközi piacon is el akarunk indulni.
- Jó piackutatás is egyben, sőt egy sikeres közösségi finanszírozó kampány még befektetőket, kockázati tőkéseket is meggyőzhet. Például a Facebook a sikeres közösségi pénzgyűjtés után vásárolta fel az Oculus VR szemüveg projektet.
Fontos! Átlagosan a feltöltött kampányok 36%-a lesz sikeres. A legtöbb sikeres projektben az a közös, hogy mindegyiket megelőzte egy előzetes marketing kampány. A Kickstarter oldalon 281 projekt lépte már át az 1 millió dolláros támogatási összeget (252 millió forint), mindegyik annak is köszönheti még a sikerét, hogy a média felkapta őket. Tehát a kampány előmarketingjére fel kell készülni!
Példa projektekre, és kapcsolódó cikkek:
- Erről beszéltem! Egy nyelvtanító-applikáció közösségi finanszírozó kampányban már 100 millió forintot összegyűjtött (pár hét alatt) – Ebből már tudnál mit fejleszteni. Nem?
- Több millió forintot gyűjtött össze pár nap alatt egy magyar cég az okos vízadagoló ötletükkel közösségi finanszírozó kampányon keresztül
- Milyen üzleti ötletet, terméket nem tudnak azonnal másolni a kínaiak vagy mások közösségi finanszírozás esetében
- Több mint 40 millió forintot gyűjtöttek össze közösségi finanszírozással erre az ötletre. Be is indult az üzlet, de a kínaiak…
- Végre egy magyar startup, aki nemcsak elszórja a közösségi finanszírozásból befolyt milliókat
Forrás: Indiegogo, Kickstarter