Hallottál már a bennfentes kereskedésről? A való életben is eljuthatunk olyan információkhoz, amit kevesen figyelnek. A törvény bünteti a bennfentes kereskedés azon részét, mikor valaki visszaél információval (olyan, amit csak kevesen tudnak), vagy a pozíciójával. Ezért a tőzsdén is forgó részvénytársaságok esetében a cégnél magasabb pozíciót betöltőknek a tranzakcióiról az adott tőzsde beszámol. Vagyis a cégeknek le kell jelenteniük az ilyen tranzakciókat Tudni szeretnéd, hogy mikor adnak-vesznek részvényeket a részvénytársaságok vezetői, tulajdonosai, vagy vezető pozícióban ülő munkatársai?
A címben bennfentest írtam, mert sokkal jobban felfigyelsz rá, de valójában inkább az előző felsorolás, ami legjobban leírja. Tehát most meg fogom mutatni neked, hogy hol tudod lekérni a részvényekhez közel állók részvénytranzakcióit. Miért jó ez?
Miért érdemes figyelni a tulajdonosi tranzakciókat?
Mit tennél, ha kapnál egy fülest, hogy Csányi Sándor OTP vezér több tízezer OTP részvényt ad el, vagy éppen vásárol? Na ugye! Ezt a fülest viszont szerencsére hivatalosan is megkapjuk, mert aki vezető pozícióban van, vagy nagyobb tulajdoni hányadot birtokol egy részvénytársaságban, neki kötelező közzétennie a tranzakciókat. Jó lehet például akkor, amikor éppen részvényvásárlást fontolgatunk, és megnézzük, hogy adott részvénynél hogyan alakulnak a tulajdonosi részvénytranzakciók. Ez kisebb részvényeknél még fontosabb információ lehet.
Hazai tőzsde – BÉT
A magyar tőzsdén forgó részvényekről az adatokat a Budapesti Értéktőzsde honlapjáról tudjuk beszerezni. Rá kell kattintani az adott részvényre, és ott a „közzétételek” menüpontban látod időrendben a tranzakciókat. Vagyis bele kell kattintani, és ott letölteni a tranzakció dokumentumát.
![](https://minner.hu/wp-content/uploads/2019/01/bennfentes-tozsde-mit-vesznek-befektetes-720x328.png)
Vagy a hírben, vagy egy mellékletben írják le milyen tranzakció volt. Egy olyan cég vásárolt részvényt, amely kapcsolatban állt az OTP igazgatóságának egyik tagjával.
![](https://minner.hu/wp-content/uploads/2019/01/bet-otp-bennfentes-720x557.png)
Külföldi részvények – USA, Európa
Több nagyobb tőzsdei portálon is elérhetők az adatok. Én a Finviz.com– ot preferálom a legjobban, mert nagyon jól lehet szűrni az ilyen tranzakciók között. Az „Insider” menüpontban látod a tranzakciókat. Továbbá adott részvényre rákattintva az oldalon való lejjebb görgetéssel eléred azt a blokkot, ahol csak adott részvényre vonatkozó bennfentes tranzakciókat látni.
![](https://minner.hu/wp-content/uploads/2019/01/finviz-hasznalata-720x374.png)
Például az Apple részvénynél ha ide kattintasz és legörgetsz az aljára, akkor látod, hogy elég ritkán válnak meg a részvényeiktől az Apple vezetői.
Hogyan használd még fel ezeket az információkat? Profitálnál a tőzsdén?
Két dolgot érdemes csinálnod, vagyis hármat:
- Érdemes regisztrálni a brókercégek hírleveleire, mert hasznos elemzéseket, információkat küldenek.
- Olvasgasd a Minner tőzsde rovatát!
- Tanulj attól a magyartól, aki résztulajdonosa a McDonald’snak, Applenek, Starbucksnak! Kattints ide!
+1. Tudtad, hogy egy új sorozat erről szól? Vagyis ehhez kapcsolódik? Végre a tőzsdés filmek után egy sorozatot is kapunk. Milliárdok nyomában
Fotó: Envato License