Vám. Örök kérdés mindenkinél, aki szeretne nagyobb mennyiséget importálni. Szabó Zsuzsanna igazságügyi szakértővel beszélgettem a vámkezelésről. Gyakorlatias anyagot készítettünk példákkal, magyarázatokkal. Vámoljunk!
Rövid vázlat a vámkezelésről a videóból
Ahhoz, hogy a vámkezelést el tudjuk kezdeni, a cégünknek kell VPID számmal rendelkeznie. Ezt a könyvelőd tudja megkérni.
Számlát kell szereznünk a kereskedőtől, gyártótól, exportőrtől, akitől beszereztük a terméket. Sok esetben ez egy Excel fájl lesz. Erről korábbi cikkünkben írtunk: Mi van, ha a kínai eladó nem ad számlát? Kínai import
A számlán fontos, hogy szerepeljen a fuvarparitás.
A következő lépés a vámtarifaszámnak a pontos meghatározása. Ebben a kínai kereskedő, exportőr is tud segíteni, vagy vámszakértő. Ezt a vámtarifa kódot szokták még HS kódnak is hívni. A vámtétel mértéke határozható meg a vámtarifaszámból. Továbbá innen tudjuk, hogy kell-e hozzá valamilyen engedély, vagy éppen CE tanúsítvány.
Vámügynökség igénybevétele:
- Közvetlen vámjogi képviselő: ügyfél helyett elvégezteti a vámkezelést. Kitölti a vámárunyilatkozatot elektronikusan, beküldi a NAV-hoz.
- Közvetett vámkezelés, vámjogi képviselet: a vámügynökség rendezi az importvámot, ezt az importőrnek (neked nem kell megtenned). Utóbbit ugyanúgy majd fizetni kell, csak cashflow szempontból jelent előnyt.
- Az importőr megbízást ad a vámügynöknek a vámeljáráshoz, legtöbbször a szabadforgalomba hozatalról.
Mindezekről részletesen a fenti videóban. A Youtube-on a videót erre linkre kattintva találod (ha éppen nem töltene be a cikk elején).
Ez jó volt! További import témák?
- Van egy nagyon izgalmas gyűjtőcikkünk ezzel kapcsolatban, ezt itt találod: Mit kell tudni a kínai importról? Kínai gyártók, szállítás, vám, Alibaba
- Fontos kiemelnünk, hogy érdemes szerződést kötni a kínai exportőrrel, sőt gyártás esetén szinte kötelező: Szükséges szerződést kötni kínai importnál a gyártóval? Ha igen, mit írj bele?
- Kínai import képzés