Láttál már közelről ipari méretű napelemparkot? Lenyűgöző látvány, amikor több száz napelem panel sorakozik mértani pontossággal, nem ritkán több focipályányi területen. Gondolhatnád, hogy egy ilyen grandiózus beruházás kivitelezése svájci óra precizitással történik.
Pedig „nem mind arany, ami fénylik”. Hiába beszélünk sokmilliárdos beruházásokról, a tulajdonosok életét gyakran nehezítik késedelmes átadások, váratlan kiadások, termelési deficitek.
De milyen hibák vezetnek ehhez? Hogyan lehet ezeket elkerülni? Mi alapján érdemes kivitelezőt választani egy most induló beruházáshoz? A Minner ezt is kinyomozta!
/A cikk létrejöttében Kiss Martin, a Solar Solutions 2020 Kft. tulajdonosa működött közre./
Mennyi idő egy ipari napelempark megtérülése?
Ipari napelemparkot nem épít csak úgy bárki. Alsóhangon százmilliós, de inkább milliárdos nagyságrendet ölel fel egy ilyen beruházás. Ideális esetben 8-10 éves távlatban lehet(ne) megtérüléssel számolni.
Viszont az ideális eset és a valóság gyakran nincsenek köszönőviszonyban sem!
Martin több magyarországi és horvátországi projekt tapasztalata alapján arról mesélt nekünk,
- hogy a megtérülést gyakran késlelteti a beruházás nem megfelelő kivitelezése,
- ami nem csak a határidőket csúsztathatja meg,
- hanem a park által termelt energia mennyiségét is csökkentheti,
- ez pedig hosszú távon több tízmilliós nagyságú pénzügyi veszteséget okozhat.
De mitől ilyen kritikus ez a folyamat? Nézzük meg a leggyakoribb hibákat, amelyek előfordulhatnak napelempark kivitelezéseknél.
1. Túlvállalás a kapacitások helytelen felmérése miatt
A napelempark kivitelezés olyan, mint egy láncolat. Rendszerint külön alvállalkozó felelős a földmunkákért, a napelemek telepítéséért, illetve a villanyszerelésért.
Elég, ha a folyamatban legelső alvállalkozó túlbecsüli a kapacitásait. Az ő csúszása máris dominó-effektust generál, a munkák könnyen egymásra csúsznak, a határidők kitolódnak. Lehet, hogy a napelemes cégenke több Minner tartalmat kellene olvasni?
Tipp: Érdemes a projekt kiírásakor meghatározni a munkaerőre és eszközökre vonatkozó követelményeket. Csak olyan kivitelezővel ajánlott szerződni, aki rendelkezik a szükséges erőforrásokkal.
2. Kommunikáció hiánya az alvállalkozók között
Az alvállalkozók sokszor nem kommunikálnak egymással. Senki nem jelez a másiknak arról, hol tart éppen. Nincs kooperáció, mindenki megy a saját feje után. Mindez gátat szab a tervezésnek, holott a legkisebb félreértés is napokkal hosszabbíthatja meg a projektet.
Tipp: Célszerű projekt koordinátort alkalmazni, aki kommunikál az alvállalkozókkal és átfogóan menedzseli a projektet. Egy profi menedzser díja többszörösen megtérül, ha a projekt időben végbemegy.
3. Tervezési hibák
Meglepődnél, mennyire gyakori napelempark beruházásoknál a pontatlan tervezés. Szinte mindennapos, hogy a terve(ző)k nem veszik figyelembe a helyszín sajátosságait, ami miatt később módosítani kell a kivitelezési folyamatot. Ez időveszteséggel és költségnövekedéssel jár.
Tipp: Tervezésnél minden részletre kiterjedő terv készüljön, amit valamennyi kivitelező jóváhagy.
+1. Elnagyolt, rendszertelen minőségellenőrzés
Nem egy napelempark beruházásnál előfordult már, hogy csak a projekt végén derült fény egy súlyos problémára a projekt olyan fázisában, amit újra kellett csinálni. El lehet képzelni, mekkora tortúrával és extra kiadással járt mindez.
Tipp: A minőség-ellenőrzés nem opció, hanem létkérdés napelempark beruházásnál.
Veszett fejsze nyele, hogy egy napelempark rendben elkészüljön?
Nehéz, de nem lehetetlen kihívás!
A fent említett hibák mind elkerülhetőek, ha megfelelő alvállalkozókkal sikerül szerződni. Megfelelő alatt azt értjük, hogy a cég tartja a határidőket, profin dolgozik és együttműködésben gondolkodik.
(Alapból így kellene lennie, de ismerjük a magyar valóságot.)
Bár messziről jött napelemes cég azt mond, amit akar, ugye? Akkor mégis hogyan lehet megkülönböztetni a profi kivitelezőt a kóklertől?
Martin szakmai tanácsai ezen a téren is sokat segíthetnek:
- „Érdemes megnézni a referenciákat.
- Kérjünk listát a kivitelező gépparkjáról és munkaerő állományáról.
- Komoly napelemes cég ma már nem dolgozik valamilyen CRM szoftver nélkül, ennek is megéri utána kérdezni.
- A szerződésbe célszerű belevenni a nem, vagy késve történő teljesítésből fakadó következményeket.”
Szükséged van szakértői munkára napelempark villanyszerelési feladatokhoz?
Keresd Martinékat ide kattintva.
Fotó: Canva