Mindmap és diagramok: instant megoldás? Ez a vizualizáció ereje!

Dátum

Megosztás

Tegyük fel, hogy van egy bonyolult üzleti problémád. Most képzeld el, hogy egyetlen ábra segítségével azonnal átlátod és megtalálod a megoldást. (Mondjuk ezt nehéz elképzelni, ugye?) Pedig ez a vizualizáció ereje!

Talán most azt gondolod: „Rendben, de mi köze ennek az én vállalkozásomhoz?” Hidd el, több, mint elsőre gondolnád! Akár egy új termékötleted van, akár az eladásaidat szeretnéd növelni, vagy épp a csapatoddal próbálsz hatékonyabban kommunikálni, a vizualizáció lehet a kulcs a sikerhez.

A mögöttes pszichológia

Tudtad, hogy az agyunk nem igazán különbözteti meg a valóságot és azt, amit élénken elképzelünk? Ezért olyan hatékony a vizualizáció. Amikor részletesen elképzelsz valamit, az agyad úgy reagál, mintha az tényleg megtörténne.

Muhammad Ali nem véletlenül mondta: „Ha az elmém el tudja képzelni, és a szívem el tudja hinni – akkor meg tudom valósítani.” Nem üres szavak voltak ezek – a vizualizáció tényleg segített neki. És ez nem csak a sportban működik. Jim Carrey még ismeretlenül minden este kiállított magának egy 10 millió dolláros csekket. Találd ki, mi történt később? Pontosan ennyit kapott a Dumb and Dumber című filmért. Véletlen lenne?

A tudósok is alátámasztják ezt, több tanulmány kimutatta, hogy ha csak elképzeljük, hogy mozgatunk bizonyos testrészeket, az majdnem annyira edzi az izmokat, mintha tényleg mozognánk. Az agyunk – és a fotelhuszárok is, főleg most Olimpia idején – tényleg ennyire erősek!

De nem kell világklasszis sportolónak vagy sztárnak lenned, hogy kihasználd ezt az erőt. A vizualizáció segíthet a stresszkezelésben is. Képzeld, még a sebészek és rendőrök is használják, hogy jobban teljesítsenek nyomás alatt.

#tipp: Legközelebb, amikor egy nagy prezentációra készülsz, vagy egy fontos üzleti döntés előtt állsz, próbáld ki ezeket a módszereket, vizualizálj – képzeld el. valósítsd meg. Vagy gondolkodj még előrébb és kezdd el már most használni azokat az eszközöket, amik segítenek neked és a csapatodnak is ebben.

Milán például elmondta, hogy mielőtt szponzori tárgyalásra megy,  akkor elképzeli, hogy vajon mit reagál az ügyfél az ajánlatra, hogy mit kérdezne… Ezzel fel is tud készülni és nem ott kell helyben kitalálnia, reagálnia. Na, de ezt miért teszi? Hát, mert egyszer, pont nem csinálta, nem készült fel, nem vitt prezentációt és elbukott egy 2-3 millió forintos szponzori megállapodást. Ne legyél olyan, mint a régi Milán! 

Business Intelligence és adatelemzés

A vizualizáció kulcsszerepet játszik a modern üzleti intelligencia (BI) és adatelemzés területén. Az adatok vizuális megjelenítése nem csupán esztétikai kérdés, hanem stratégiai eszköz a döntéshozatal támogatásában és az üzleti folyamatok optimalizálásában.

A hatékony adatvizualizáció három fő területen nyújt jelentős előnyt a vállalkozásod számára:

  • Gyorsabb döntéshozatal: Az emberi agy a vizuális információkat 60 000-szer gyorsabban dolgozza fel, mint a szöveget. A komplexebb adathalmazok grafikus megjelenítése lehetővé teszi a döntéshozók számára, hogy gyorsan értelmezzék az információkat és azonnal reagáljanak a felmerülő kérdésekre vagy problémákra.
  • Trendek és minták felismerése: A vizualizációs technikák segítségével könnyebben azonosíthatók az adatokban rejlő trendek, anomáliák és összefüggések. Ez különösen értékes a prediktív analitika területén, ahol a jövőbeli tendenciák előrejelzése kritikus fontosságú.
  • Kommunikáció fejlesztése: A jól megtervezett adatvizualizációk hidat képeznek a technikai szakemberek és a nem szakmai közönség között. Ez elősegíti a szervezeten belüli hatékonyabb információáramlást és döntéshozatalt.

Persze, ahogy a legtöbb esetben, az adatvizualizációnál is a hatékonyság nagyban függ a megfelelő eszközök és technikák alkalmazásától. A grafikonok típusának, a színek használatának és az adatok elrendezésének gondos megválasztása elengedhetetlen a kívánt üzenet pontos közvetítéséhez.

A Business Intelligence területén a dashboardok és interaktív vizualizációk egyre nagyobb szerepet kapnak. Ezek lehetővé teszik számunkra, hogy valós időben kövessük a kulcsfontosságú teljesítménymutatókat (KPI-kat) és szükség esetén mélyebb elemzéseket végezzünk.

Milyen eszközök lehetnek a segítségünkre?

Emlékszem, amikor először kérdeztem rá a Miro Board használatára a Minnernél. Én szeretem látni magam előtt egy ötlet logikájának felépítését, legyen szó akár egy product roadmap-ről. És hát nem is én lennék, ha nem vettem volna észre, hogy a Minner által használt ClickUp-ban is van hasonló funkció.

De ne keverjük össze a szezont a fazonnal! Nézzük meg, milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, és mire jók valójában.

  1. Könnyedebb vizualizációs segédeszközök:
  • Miro Board: Ez a digitális tábla remek eszköz ötletelésre, vizuális együttműködésre. Tökéletes, ha szeretnéd „kirajzolni” a gondolataidat, legyen szó termékfejlesztésről vagy akár egy marketing kampány tervezéséről.
  • ClickUp: Bár elsősorban projektmenedzsment eszköz, a beépített vizualizációs funkciói (mint a táblák vagy diagramok) segítenek átlátni a folyamatokat és feladatokat. Ezt használjuk mi is a Minnernél.
  • Papír: Mármint egy cetli, egy darab papír, szalvéta…tényleg! Ha leírtad, rajzold is le, nézd át – lehet, hogy valamire még rájössz. Vagy, ami mégjobb, valószínűleg mások is sokkal könnyebben fogják megérteni, hiszen amit egy vizuális cue-ponthoz tudunk kötni, mélyebben megmarad az agyunkban!

Ennél a műfajnál tényleg fontos azt megérteni, hogy ami a mi fejünkben fel van építve, az a másikban teljesen máshogy képződik le, nem azért mert mások hülyék – ha ezt gondolod, 99%-ban te vagy a hülye, bocs – hanem mert más kontextusból képeznek összefüggéseket, más személyiségek. Ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül nehezebb velük dolgozni – lsd. Gen Z vagy műszaki vs. kreatív emberek, lsd. az IKEA-s szekrényt még a hülye is össze tudja szerelni a képek alapján, ugye? Lényegében itt arról beszélünk, hogy a kommunikációban, tervezésben, ötletelésben közös nevezőt kell találnunk, és ebben a folyamatban több mint hasznos a vizualizáció, a mindmap vagy egy folyamatábra…

  1. Professzionális BI platformok:
  • Tableau: Ez már egy másik liga. A Tableau egy vezető modern BI platform, amely lehetővé teszi, hogy bárki a szervezetben korlátlan kérdéseket tegyen fel az adatokkal kapcsolatban, méghozzá villámgyorsan.
  • Power BI: A Microsoft megoldása, amely szintén erős eszköz az adatok vizualizálására és elemzésére.
  • Qlik Sense: Egy másik népszerű választás a nagyvállalati adatelemzés világában.

Ezek a platformok sokkal összetettebb elemzésekre képesek, nem is mennék részleteiben bele, mert funkcionálisan más szerepet töltenek be, mint egy mindmap, de vizualizáció tekintetében megkerülhetetlen eszközök ezek. Használatuk általában némi technikai tudást igényel, de cserébe mély betekintést nyújtanak az üzleti folyamatokba és adatokba. Jellemzően nagyobb vállalatok használják őket, ahol nagy mennyiségű adat elemzésére van szükség a döntéshozatalhoz.

A különbség tehát abban rejlik, hogy mire akarjuk használni az eszközt. Ha a célod a gyors ötletelés, a vizuális együttműködés vagy a projektek átlátható kezelése, akkor a könnyedebb eszközök tökéletesek. Ha viszont komoly adatelemzésre van szükséged, nagy adathalmazokkal dolgozol, és mélyreható üzleti elemzéseket szeretnél készíteni, akkor érdemes a professzionális BI platformok felé fordulnod.

És ha már itt tartunk, mi a te kedvenc eszközöd a vizualizációra? Van valami titkos fegyvered, amit nem említettem?

Fotó: Envato License

Kertvéllesy András
Kertvéllesy András
Négy ország felsőoktatási intézményeiben, három nyelven tanultam írni és olvasni. Hiszem, hogy a világ megismerésére az egyik legjobb módszer a színháztörténet és az önreflexió. Analitikus típus vagyok: szeretek többet gondolkozni, mint amennyi időbe kerül azt elmondani – remélem, hogy a Minneren, pont emiatt kerültök majd előnybe.