EU bértranszparencia: egy éved maradt a felkészülésre – segítünk!

Dátum

Megosztás

Ingyenes, országos tanulási program indul a béregyenlőségért. Az új FairPay Network program a magyar cégek számára kínál gyakorlati útmutatót az  EU-s előírások teljesítéséhez, közösségi alapon, térítésmentesen.

2026. június 7. – írd be piros betűkkel a céges naptárba, mert eddigre kell átültetni az EU  bértranszparencia irányelvét, ami közvetlenül vagy közvetve, de minden magyarországi  vállalatot érinteni fog. A legtöbben azonban még csak keresik az utat az átláthatóbb és  méltányosabb bérezés felé. A FairPay Network egy ingyenes, egyéves közösségi tanulási  program, amely segíti a hazai cégeket abban, hogy felkészüljenek a bértranszparencia  bevezetésére, amely jelentős lépés a nemek közötti 17,8%-os magyarországi bérszakadék csökkentésére. 

Tudtad? Az EU-s átlagot rendre 5–8 százalékponttal meghaladó magyar bérszakadék nem csupán társadalmi, hanem versenyképességi kérdés is. A Josh Bersin Company 2023-as kutatása szerint azok a cégek, amelyek proaktívan kezelik a pay gap-et, gyorsabban érik el pénzügyi céljaikat, könnyebben vonzzák be a tehetségeket, és hatékonyabban tartják meg őket.

Új EU-s szabályozás

Az EU bértranszparencia-irányelve nem csak a riportingról szól. Elsőként kötelezővé teszi a bérstruktúra bevezetését: azonos értékű munkáért azonos bér jár (a maximális „hibaszázalék” itt az 5%, annál nagyobb indokolatlan különbség nem lehet a nemek között). Emellett méretfüggő jelentési kötelezettséget ír elő a nemek közti fizetéskülönbségről. Mostantól az állásinterjúk előtt közölni kell a kezdő bérsávot (miközben a jelölt korábbi fizetéséről tilos érdeklődni).

Mindezt pedig nem teheted egyedül, hivatalosan a rendszer kialakításába kötelező bevonni a munkavállalói képviseletet, illetve lehetővé kell tenni, hogy a munkavállaló képviselőt kérjen fel az érdekei képviseletére, ha a bizonyos 5%-nál nagyobb az eltérés, és indokolatlan, akkor jön a munkavállalói képviselet, mert a közös bérértékelést velük  kell elvégezni.

Így a HR-től a szakszervezetig minden érintett asztalhoz ül. Azt pedig, hogy az asztalnál mi hangzik el, publikálni kell: tehát a bérszint- és bérnövekedési döntések mögötti alapelveket, vagyis vége a homályos „piaci átlagra igazítunk” mantrának. Ha pedig már homályosság: minden dolgozónak joga lesz tudni, hogy nemi bontásban mennyire tér el az ő fizetése azonos értékű munkát végző kollégái átlagától. 

És ha mindez nem elég – ha indokolatlan különbség marad a rendszerben, a kártérítéshez való jogot a munkáltató bizonyítási kötelezettsége kíséri: vagyis a cégnek kell bizonyítania, hogy nem diszkriminált.

A FairPay Network röviden

  • Egyéves, országos felkészítő program a bértranszparencia bevezetésére 
  • Ingyenes részvétel minden érdeklődő cég számára, mérettől és iparágtól  függetlenül 
  • Verseny helyett közösségi tanulás: nincs rangsor, nincs nevezési díj, helyette a legjobb gyakorlatok kiemelése a transzparenciához szükséges kulcsterületek mentén 
  • Anonim tapasztalatmegosztás – valódi gyakorlatok, valódi tanulságok a FairPay Consulting facilitálásával
  • Makroszintű tanulságok: benchmark adatok a közösségre nézve, bérszakadék monitorozás 

És, hogy kik ők? A FairPay Consulting 2024 decemberében alakult HR- és üzleti tanácsadókból. Tagjai a nemzetközi Pay Transparency Alliance-nek, és a hazai piacon több bértranszparenciát támogató szoftvermegoldás kizárólagos partnerei. Küldetésük, hogy a bértranszparencia-kötelezettséget üzleti sztorivá alakítsák a magyar vállalatoknál!

A bértranszparencia jövőjét formáló közösség

A bértranszparencia bevezetése az utóbbi évtizedek egyik legösszetettebb HR-feladatát  jelenti

Amely egyszerre jelent stratégiai, HR-szakmai, jogi és kulturális szintű kihívást. Aki  időben elkezdi a felkészülést, nemcsak megfelel majd a szabályozásnak, hanem  versenyelőnyre is szert tehet és hozzájárulhat a béregyenlőség mielőbbi javításához is – hangsúlyozza a kezdeményezést életre hívó FairPay Consulting alapítója, Jankovics Petra. 

Magyarországon az elmúlt 10 évben alig változott a nemi bérszakadék mértéke, az EU-s  átlaghoz képest rendre 5-8%-kal rosszabb a helyzet. A bérolló csökkentésével ugyanakkor  nem csak a nők járnak jól: egy 2023-as amerikai kutatás szerint az egyenlő esélyeket biztosító vállalatok 1,6-szor nagyobb valószínűséggel érik el  vagy haladják meg a pénzügyi céljaikat, 2,1-szer nagyobb valószínűséggel vonzzák  magukhoz a szükséges tehetségeket, és 1,5-ször nagyobb valószínűséggel tartják meg a  munkavállalóikat.

Mit ígér a program?

A program 2025. június 7-én zárja a jelentkezést, utána indul az egy éven át végigvezető partnerség, ahol:

  • lépésről lépésre végigveszed az adatgyűjtést – akár egy sima Excel-táblával is kezdhetsz
  • anonim iparági benchmarkok, amik megmutatják, mekkora nálad a gap a többiekhez képest
  • stratégiai megvalósítási körök segítenek szakértőkkel finomhangolni a bérrendezési tervet
  • hozzáférést kapsz ingyenes eszközökhöz és partnerhálózatukon keresztül lehetőséget különböző szoftveres megoldások, tanácsadói szolgáltatások kedvezményes igénybevételére

Mert a jelentéstétel csak a jéghegy csúcsa! Alatta azonban rendszerek (például grade-rendszer és bérsávok), folyamatok (diszkriminációmentes toborzás, átlátható karrier-menedzsment), egy stratégia (javadalmazási alapelvek) és végső soron egy értékrend húzódik meg. Ha bármelyik réteg hiányos, a jelentés önmagában nem több egy drága sebtapassznál. Mindig mondjuk mi is, ne tüzet olts, készülj fel!

Lényeg a lényeg

Több mint valószínű, hogy a várhatóan milliós nagyságrendű szankciók helyett egy előre kipróbált megfelelési útvonalat szeretnél – akkor készülj fel, ha nem jelentkezel a programra, akkor is! Hiszen te is szeretnél a transzparens bérsávokkal látványosan csökkenteni a toborzási cikluson, nem? 

A bértranszparencia-direktíva nem papírtigris: 2026-ban tényleg kérni fogják a számokat, és ahol 5%-nál nagyobb a szakadék, ott tételes akciótervet is. A FairPay Network ennek a kötelezettségnek a „GPS-e”: egy év alatt, közösségi támogatással vezet végig a megfelelésen – teljesen ingyen! Ha most csatlakozol, jövőre nem kell tüzet oltanod! 

Ne hagyd az utolsó percre! A FairPay Network is határidős: ha lemaradsz a június 7-i jelentkezésről, a sprintet jövőre egyedül kell lefutnod. Részletek: fairpayconsulting.hu/fairpay-network

Fotók:
Envato License, FairPlay Consulting

Kertvéllesy András
Kertvéllesy András
Négy ország felsőoktatási intézményeiben, három nyelven tanultam írni és olvasni. Hiszem, hogy a világ megismerésére az egyik legjobb módszer a színháztörténet és az önreflexió. Analitikus típus vagyok: szeretek többet gondolkozni, mint amennyi időbe kerül azt elmondani – remélem, hogy a Minneren, pont emiatt kerültök majd előnybe.