Új izgalmas témát találtunk, amivel támogatni tudjuk a hazai kis- és közép vállalkozásokat. Ez pedig a napelem beruházás. Zárt üzleti csoportunkban megfuttattuk a témát és kiderült, hogy egyik oldalon már többen is sikeresen lebonyolítottak napelem projektet, és rövid megtérülést tapasztaltak, másik oldalon pedig érdeklődők tucatjait hozta lázba a téma. Arra gondoltunk, hogy érthetőbbek legyenek a későbbi cikkek, podcastok, készítünk egy gyorstalpaló tartalmat a témában.
A cikk létrejöttét az E.ON MyEnergy Kft. Solar üzletága támogatta. Tudtad, hogy az E.ON is a napelem kivitelező cégek között van? A teljes napelem beruházásod ki tudod szervezni az E.ON szakembereinek. Ezzel kapcsolatban itt tudsz tájékozódni.
Napelem eszközök – pusztán 4+1 dolgot kell megjegyeznek, + 1-et.
Egy napelemes rendszer a következőkből épül fel:
- Napelem modulok, panelek – a hozzájuk kapcsolódó kábelekkel és csatlakozókkal.
- Villamossági berendezések – pl. túlfeszültség védők, kapcsolók.
- Inverter (vagy áramátalakító) – a napelem által termelt egyenáramot átalakítja a elektromos hálózati felhasználáshoz szükséges váltóárammá.
- Rögzítő szerkezetek, szerelvények – a panelek biztonságos felszereléséhez szükséges fémszerkezetek.
- Akkumulátor (opcionális) – a többlet (megtermelt, de fel nem használt) energiát tárolja, így akkor is használható az energia, amikor nem süt a nap (pl. éjszaka vagy felhős időben)
A betűk mögötti jelentések: Mit jelent a HKME, kw, kwh, kwp
HKME – Háztartási Méretű Kiserőmű
Bár a neve háztartásra utal, ez a kifejezés a kisebb vállalkozások által használt, maximum 50 kW alatti teljesítőképességű rendszerekre is vonatkozik. Ezek tipikusan saját fogyasztás kiváltására szolgálnak, például raktárak, irodák vagy kisebb üzletek esetében.
kW (kilowatt) – Teljesítmény
A kW azt mutatja meg, hogy egy eszköz vagy rendszer pillanatnyilag mekkora teljesítőképességgel működik.
- Példa: Egy 10 kW-os villanymotor egyszerre 10 kW energiát tud felhasználni vagy leadni.
kWp (kilowatt-peak) – Csúcsteljesítmény
A kWp a napelemes rendszer maximális teljesítőképessége ideális körülmények (erős napsütés) mellett.
- Példa: Egy 50 kWp-s rendszer ideális esetben 50 kW energiát termelhet adott pillanatban.
kWh (kilowattóra) – Energiafogyasztás vagy -termelés
A kWh azt mutatja meg, hogy egy rendszer vagy eszköz mennyi energiát fogyaszt vagy termel egy adott idő alatt.
- Példa: Ha egy 1 kW-os eszközt 1 órán keresztül használsz, az 1 kWh energiafogyasztást jelent.
- Egy átlagos hazai kisvállalkozás (pl. pizzéria) éves áramfogyasztása 50-70 000 kWh között lehet.
Tipp: Cég esetében jobban hasznosul a napelem: A magasabb energiafelhasználás jellemzően a nap folyamán történik, amikor a nap magasabban van, és a cégnél a termelés, valamint a gépek csúcsteljesítménnyel működnek, így a napenergia jobban hasznosul egy cég életében.
Napelemes rendszer engedélyeztetése
A telepítéshez a helyi áramszolgáltatótól engedélyre van szükség, amely magába foglalja a műszaki tervezést, a dokumentációt, és az engedélyezési eljárást. Sok kivitelező, például az E.ON Solar, teljes körűen átvállalja ezt a folyamatot.
Többlet energia visszatáplálás. Nyáron olyan eset is lehet, hogy a napelemes rendszer több energiát termel, mint amit fel tud használni a rendszer az adott pillanatban, a többlet energiát visszatáplálhatja az elektromos hálózatba, amelyért kompenzációt kaphatunk. Ez lehet:
- Szaldó elszámolás – vagyis a feltöltött és vételezett áram különbözete után számolunk el az áramszolgáltatóval. Ez már a új telepítésű napelemeknél nem választható
- Bruttó elszámolás: a jelenlegi szabályozás szerint a hálózatba visszatáplált energia árát külön kezelik a hálózatból vételezett energia árához képest. A bruttó elszámolás során a két értéket külön mérik és számolják el.
Megtérülési idő
A napelemes beruházás megtérülési ideje azt az időt jelenti, amely alatt a befektetett összeg visszajön a csökkentett energiafogyasztás révén. Cégek esetében ez jellemzően akár 2-6 év, a felhasználás mértékétől és a rendszer méretétől függően. Ahogy feljebb már említettük a napelem jobban hasznosul, mivel napközben van a magas fogyasztás, amikor egyébként is „magasabban van a nap”.
Tipp:
- Érdemes számolni éves várható fogyasztás kiváltást
- Érdemes kalkulálni hitel felvétellel is
Elmélyülnél még a témában? Szeretnél még tájokozottabb lenni az üzleti napelem beruházások területén? Vedd fel a kapcsolatot az E:ON Solar szakemberivel, kérj konzultációs időpontot! Kattints ide!