Külföldön is gond az, hogy a nagyobb cégek offshore országokban tartják a profitjukat, és elkerülik az adózást. Több amerikai vállalat is így tesz, és sok adó befizetését kerüli így ki. A nagyobb részvénytársaságok is így tesznek, de ők megoldják valamelyest azt, hogy visszajusson a tőke a részvényeseknek (pl. részvény visszavásárlással). Az alábbi infografikán láthatjuk, mire is költhetné az Amerikai Egyesült Államok a tavaly offshore országokban parkoltatott profit után számított adót. A logókból gondolom kitalálod melyik cégről van szó (A második a General Electric).
Egy kis segítség az összehasonlításhoz, a 4-es metró 452 milliárd forintból készült el, ami átszámítva 1,6 milliárd dollár. Az amerikaiak a milliárdot billionnak írják. Így látszik, hogy csak az Apple éves adóbefizetéséből 27 darab 4-es metró épülne meg.
Így belegondolva ezek a multi, giga cégek hiába ígérnek és mondanak sok jót, mégsem törődnek sem a munkahelyteremtéssel, sem a környező gazdaság felpörgetésével. Pedig ez rájuk is kihatna, gazdaságilag ha kiszámolnák mindenképpen megtérülne (bár az igaz, hogy így lenyúlva az adót sokkal több marad náluk), a középréteget támogatnák ezzel. Ők a fő vásárlói réteg, tehát érdemes rájuk fókuszálni.