Feltalálók, akik végül nem lettek gazdagok a sikeres találmányaikból

Dátum

Megosztás

Hallottad már azt a mondást, hogy „egy ötlet semmi, a megvalósítás a minden”? Töbször is megeshet, hogy nem az eredeti feltaláló viszi sikerre az adott találmányt, ötletet. Ez több mindentől függhet. Például attól, hogy levédette-e, vagy szabadalmaztatta-e az ötletet, de még ez sem garancia, hiszen lehet csak okos feltaláló, de a sikeres üzletmenethez már kevés volt.

1. Sir Tim Berners-Lee (internet)

Miután 1991-en létrehozta az első weboldalt, Berners-Lee úgy döntött, mindenki számára hozzáférhetővé teszi a webet, nem szabadalmaztatta. Ő tehát önként mondott le. Jól is tette, mivel az internetnek köszönhetően új munkahelyek jöttek létre, új vállalkozások…

2. Laszlo Biro (golyóstoll)

Ő szabadalmaztatta a golyóstoll ötletét, de végül eladta az egész szabadalmat egy francia cégnek a BIC-nek (szerintem ismerős neked is), így ez a cég gazdagodott meg belőle. Felhúztak rá egy sikeres üzleti modellt, illetve a szabadalmak továbbadásából is lett bevétele az előbb említett cégnek. A Mirror becslése szerint már 100 milliárd dolláros bevételt jelent a BIC-nek az akkori gyolyóstoll.

3. Mihail Kalasnyikov (AK-47)

Azért nem szabadalmaztatta a találmányát, a kalasnyikovot, mert az a népét szolgálta. Pedig több mint 100 milliót gyártottak le belőle.

4. Daisuke Inoue (karaoke)

Nem kell bemutatnom a karaoke-t. A feltaláló nem szabadalmaztatta, így ebből csak akkor volt neki is bevétele, ha vállalkozóknak szervezett karaoke partykat. Sajnos nem épített üzleti modellt a karaoke gépek értékesítésére sem.

5. Douglas Engelbart (egér)

Már 1968-ban szabadalmaztatta az ötletét. 1987-ben sajnos lejárt a szabadalom, pedig ezután lett igazán népszerű, sőt ekkor kezdődött a tömeggyártása az egérnek. A nagy profittól sajnos elesett.

6. Alekszej Pazsitnov (tetris)

Amikor feltalálta a játékot, akkor még a szovjet tudományos akadémián dolgozott, így a szabadalom már akkor került hozzá, amikor a nagy népszerűség lecsengett, így csak kicsit profitált az ötletéből.

7. Harvey Ball  – Smile 🙂

Ő a smile feltalálója. A beosztottjai hangulatát szerette volna feldobni, így találta fel a smile-t. Sajnos nem védette le, így kb 45 dollárt keresett belőle.

8. John Walker (gyufa)

Ő a gyufa valódi feltalálója. Azért nem szabadalmaztatta 1826-ban a találmányát, mert azt akarta, hogy mindenki számára hozzáférhető legyen. Közben 1836-ban Irinyi János  szabadalmaztatta a zajtalan és robbanásmentes gyufát. Viszont ő hiába kapott sok pénzt a találmányáért, az egyéb kisérletei csőd szélésre sodorták a magyar feltalálót.

9. Ron Klein (mágnescsíkos bankkártya)

Azt is mondhatjuk, hogy ő a legnagyobb balek a világon. A listából ő az, aki talán a legnagyobbat bukta. Míg a nagy vállalatok, bankok, bannkártya cégek milliókat kaszáltak az ötletével, ő semmit.

Ehhez kapcsolódó cikkek:

Kiemelt kép: Maxim Marmur/AFP
Forrás: Mirror

Mándó Milán
Mándó Milán
Azt az üzleti blogot írom, amit én is szívesen olvasnék. A célom, hogy nap mint nap benntartsalak az üzleti flowban, fenntartsam a lelkesedésed! 10 éve foglalkozom azzal, hogy vállalkozások működését fejlesztem, újítom meg. Imádom az üzleti statisztikákat, stratégiákat, kutatásokat és ezeket mind összekapcsolni. És ebben segítek neked a cikkekben, oktatásokban, sőt akár chaten is! Új témám lesz most a work-life balance, kiegyensúlyozott élet. Mert mindig kell valami új!