Ha előre tudnánk az időjárást, milliomosok lennénk a tőzsdén. Van megoldás: GOOGLE a barátunk című cikkben már bemutattam, hogy a Google sok mindenre jó! A cikk óta a kávé árfolyama le is esett már 115 dollárra. Most ugyanígy a Google Trends nevű szolgáltatást hívom segítségül, hogy tisztán lássuk a jelenlegi tőzsdei helyzetet. Persze ez is csak egy eszköz, mindenesetre ezt is érdemes figyelembe venni. Miért is?
Szerinted a 2008-as válság kitörésekor sokan rá kerestek az amerikai tőzsde indexekre? A válasz igen. Megfigyelhető, hogy kiugró keresések főleg pánik idején figyelhetők meg a tőzsde indexek esetében.
El is készítettem a Dow Jones tőzsde indexre vonatkozó ábrát (picit életlen, de a lényeg látszik rajta).
Ha hirtelen nagyobb kiugrás látható a Google Trendsben a Dow Jones szóra való keresésnél (több szókapcsolatot is beállítottam), akkor általában az árfolyam eső trendben volt. Amit látunk, hogy 2011- es nagyobb zuhanástól még messze vagyunk a Google szerint. Legutóbb 2015 augusztus végén volt nagyobb kiugrás a Google keresésekben, a tőzsde ekkor esett 15%-ot. Az ábra alatt folytatódik a cikk.
Tehát érdemes figyelni a Google Trends adatait is. Ki lehet találni, hogy éppen mennyire pánikolnak a befektetők, vagy azt hogy mikor lesz vége az esésnek. Jelenleg a 2015 augusztus végi maximum számomra a mérvadó. A Trends-ben beállíthatjuk azt is, hogy csak az elmúlt időszak (1 hét, vagy 1 hónap) adatait mutassa, ebből látható lesz már, hogy ellaposodik-e a keresések száma, vagy tartósan emelkedik.
Kiemelt kép: CNNMoney/Dow Jones index