AI útmutató cégvezetőknek: fogalomtár, esettanulmányok, oktatás

“Balogh Petya februári előadásában elhangzott: az AI fejlődése 26-szoros növekedést mutatott, összehasonlítva a mikrochip fejlődéséhez képest. Olyan sebességgel érkeznek új vállalati problémára megoldást nyújtó AI toolok, hogy szinte követhetetlen, ráadásul ebből több millió ingyenesen elérhető.” – írtuk ezt az előző éájos cikkünkben, ennek ellenére kevesen látják tisztán, hogyan lehet valóban a saját cégük előnyére fordítani. Pedig, a Magyar Termék Nonprofit Kft. augusztusi felmérése szerint a magyar cégek 77%-a már aktívan használ mesterséges intelligenciát – egyéni, munkavállalói megkérdezettek szerint… Csakhogy gyakorlati szinten ez azt jelenti, hogy gyakran a vezetők tudta nélkül történik, ami adatvédelmi aggályokat vet fel!

Pedig az AI integrációja már nem csak a „nagyok játéka”. Vannak olyan területek, ahol egy kisvállalkozás is gyorsan tud kézzelfogható eredményeket elérni. Gondolj bele! Ha lenne módod gyorsabban megoldani adminisztratív feladatokat, riportokból előrejelezni várható trendeket vagy csak automatizálni visszatérő back-office feladatokat – akkor nem élnél vele szívesen?

Hogyan olvasd ezt a cikket? A bevezetőben röviden áttekintjük a legfontosabb AI-területeket, a gyakorlati alkalmazásokat és a kapcsolódó fogalmakat. A cél, hogy képet kapj arról, miért érdemes foglalkoznod ezzel a technológiával, és mik azok az azonnali lépések, amelyeket te is megtehetsz.

Miért fontos az AI stratégiai integrációja?

A McKinsey 2025-ös adatai szerint a vállalatok 72%-a már használ valamilyen AI-megoldást, és 65%-uk alkalmaz generatív AI-t tervezésre, marketingre vagy ügyfélszolgálatra – például a cégek többsége legalább a ChatGPT-t integrálta valamilyen módon, ha nem is vezetett be még mélyebb, személyreszabottabb megoldásokat. Erre is látunk majd példát. Ez a trend egyébként globálisan figyelhető meg, de különböző régiókban más-más hangsúlyokkal és szabályozásokkal:

  • Európa: fókuszban az etikai és fenntarthatósági szempontok (AI Act, 200 milliárd eurós InvestAI).
  • Észak-Amerika: „scale-first” hozzáállás, óriásmodellek és gyors piaci alkalmazás, de adatvédelmi stratégiák hiányosságai.
  • Ázsia: állami szerepvállalás, Kína és India erőteljes felfutása (AI-kutatás, szakemberképzés).

Nemrég be is számoltunk arról, hogy nemzetközi vállalati szinteken akár 300–325 milliárd dollár is mehet 2025-ben AI-fejlesztésekre, ami körülbelül 46%-os növekedés a 2024-es adatköltésekhez képest (!!) – és ez csak a “nagy négyes”, nem országokról vagy kontinentális erőkről beszélünk (pl. EU)…

Najó, de eközben mi van azokkal a nagyvállalatokkal, amik nem éppen a szolgáltatói oldalra való belépés miatt fejlesztenek nagy erőkkel, hanem csupán felhasználói a technológiának?

  • Például a németországi Siemens prediktív karbantartási rendszereiben már most 55%-os hatékonyságnövekedést ért el.
  • És azt tudtad, hogy a Netflix tartalomajánló rendszere is gépi tanulás alapú módszert alkalmaz?
  • A JPMorgan Chase LLM Suite nevű generatív AI megoldása pedig 50 000 alkalmazott számára automatizálja a jelentéskészítést – nem, nem ChatGPT használnak! De a gondolat ugyanaz mögötte…

De ez nem csak a technológiai újításról szól! A McKinsey szerint a stratégiai integráció a vállalat teljes működésének átalakítása érdekében létfontosságú: ehhez pedig hozzátartozik a vezetők aktív részvétele és a munkafolyamatok alapvető újragondolása!

  • Az AI bevezetése nem csak extra eszköztárat jelent, hanem alapjaiban változtatja meg a munkafolyamatokat.
  • A McKinsey eredményei szerint a folyamatok újragondolása – azaz a workflow-k átdolgozása – az egyik legerősebb tényező, ami a végső pénzügyi hatást is befolyásolja.
  • Emellett a stratégiai integráció része az is, hogy folyamatosan mérjük az AI által létrehozott értéket – például KPI-k segítségével 

És, hogy mi az a prediktív karbantartási rendszer, a gépi tanulás, az LLM vagy a generatív AI? Az első lépés, beszélni ezt a nyelvet… 

Pontosan erről szól a cikkünk Előny előfizetőknek elérhető, kibővített és részletes folytatása, amelyben:

  • Bővített AI Fogalomtárral ágyazunk meg az egyes szakterületek (NLP, számítógépes látás stb.) mélyebb megértéséhez.
  • Bemutatunk nagyvállalati és KKV mintaeseteket és elemezzük az AI ügynöki rendszereket. 
  • Adunk „best practice” útmutatót, hogy ne csak elméletben, hanem a mindennapi vállalkozói működésben is sikerrel tudd alkalmazni az AI-t.

Kíváncsi vagy a gyakorlati megvalósításra? Válts Előny előfizetésre, és lépjünk be együtt az AI-vezérelt vállalkozások világába!

Oldd fel a cikket és szerezz előnyt a piacodon!

A Minner Előny előfizetéssel még szakmaibb, gyakorlatiasabb, részletesebb üzleti tartalmak várnak rád. Csatlakozz a prémium tagsághoz, a Minner Előnyhöz azonnali, korlátlan hozzáférésért. A tagság díja: 6900 Ft/hó

Már tag vagy? Jelentkezz be az olvasáshoz! (Itt a FB, Google login is)

Olvasnál még a témában?

Fotó:
Envato License

Kertvéllesy András
Kertvéllesy András
Négy ország felsőoktatási intézményeiben, három nyelven tanultam írni és olvasni. Hiszem, hogy a világ megismerésére az egyik legjobb módszer a színháztörténet és az önreflexió. Analitikus típus vagyok: szeretek többet gondolkozni, mint amennyi időbe kerül azt elmondani – remélem, hogy a Minneren, pont emiatt kerültök majd előnybe.

Kapcsolódó cikkek