A “Hogyan indítanék el egy…” cikksorozat újabb anyagát, vállalkozás-, illetve startup-ötletét olvashatod. Jelenleg a temetkezési vállalkozás mellett az IT biztonság az a terület, ami szinte biztos megélhetést ad. Viccet félretéve, ezt komolyan is gondolom. Azt is mondhatnám, a hackereknek, kiberbűnözőknek köszönhetően az IT biztonsággal foglalkozó cégek élnek és virulnak. Egyre több kütyü vesz minket körül, szinte mindegyik hozzákötve a bankkártyánkhoz, céges rendszereinkhez… nem is kell magyaráznom, mennyire sebezhetők vagyunk. Mi ez, ha nem egy lehetőség?
A cikksorozatban azt mutatom be, hogy én milyen módon lépnék be adott piacra, adott termékkel/szolgáltatással úgy, hogy maximum 1-2 millió forintom van beindítani a vállalkozást. Ha ennél több lenne, akkor sem módosulna a kivitelezés, maximum felgyorsulna a megcélzott időtáv.
A startup-ötlet
A konkrét ötlet ebben az esetben sincs meg, és ez a legjobb az egészben. Egyet tudok, hogy a kiberbiztonság, a cégek IT sebezhetőségének csökkentése a cél.
Az IT-biztonság és én
Azt is mondhatjuk, hogy engem az óvatosabb cégvezetők közé sorolhatunk, mert odafigyelek adataim védelmére. Több cégnél is látom viszont, hogy szinte pillanatok alatt fel lehetne törni a rendszerüket, sőt, nagyon sebezhetők. Rengeteg cégnél voltam úgy, hogy láttam, a monitorokra/kijelzőkre jelszavak vannak ragasztva… Elmondom miért tetszik ez a terület. Olyan lehetsz, mint egy igazi kém. Anno egy sorozat (ha jól emlékszem Simlisek a címe) inspirált abban, hogy elkezdjek utánaolvasni ennek a szektornak. Aztán egy Forbes cikk egy IT biztonság cégről. Mindkettőben volt egy ugyanolyan érdekesség, példa. Arról szólt, hogy ha bárhol ott hagysz egy pendrive-ot, például a cég logójával, garantáltan valaki bedugja, hogy megnézze, mi van raja. És, már benn is van a rendszerükben. Ahh, zseniális!
Az ötlethez hasonlóról írtam az 56. ötletben – Vállalati James Bond.
A piac – IT-biztonság
Az alábbi ábrán a IT biztonsági piac (világ) előrejelzését láthatod. Milliárd dollárban szerepelnek az értékek. Szép utópisztikus a növekedés, és ehhez kétség sem fér hozzá, mert ilyen ütemben nő a cégek “IT biztonsági kiszolgáltatottsága” is. Ez egy közel 200 milliárd dolláros piac. Tehát, az 58 000 milliárd forintos piacból kell nekem egy kis szelet.

Piacra lépés
Ez a piac nagyon vonz, és nagyon jövedelmező is egyben. Én jelenleg ilyen mély IT tudással nem rendelkezem, így az indulásnál azonnal be kellene vonnom legalább egy embert.
1.év
- Az elején egyébként csak olyanokra lőnénk, ahol megvizsgálnánk a
- megfelelő jogosultságokat (pl. ki, mihez fér hozzá a cégben) – ehhez szinte én is elég lennék
- a cégvezető, döntéshozók megfelelő védelemmel vannak-e ellátva
- Leszerződnék egy vírusirtó céggel, akiket közvetítenék az ügyfelek felé.
- Projekt megbízásokkal magam mellé szereznék egy IT specialistát, aki kicsit többet ért a “dolgokhoz”, mint egy rendszergazda
- Elkezdenénk blogot írni, sőt, akár vlogot is indítanék.
- Cégeket győznék meg arról, hogy projekt alapon bízzanak meg azzal minket, hogy feltörjük a rendszerüket, és a végén kiértékeljük, küldünk egy átfogó elemzést. Természetesen megoldási javaslatokkal, amire árajánlatot is kapnak.
- Képezni kell magad mindenképpen, vagy pedig szakembereket keresni. Jó hír! Már a MinnerAkadémián is van etikus hacker képzés: EHK – Etikus Hacker Képzés
2. év
Itt már legalább 2-3 IT-s, fejlesztő lenne a csapatomban.
- Elkezdenénk fejleszteni (bár ez közben derülne ki) egy olyan modularizálható védelmi rendszert, amit kifejezetten cégeknek szánunk, hogy megvédjék adataikat.
- Továbbá elindítanám az etikus hacker részleget is (ki kell tapasztalni, melyik részleg hozza a legnagyobb hasznot, melyik marad meg).
- Itt már lehet, nagyobb tőkére is szükség lenne, így kockázati tőkét keresnék, amit meg is tudnék szerezni, mivel jó a piac, illetve már működő cégbe invesztálhatnak.
Mit tanulhattál ebből?
- Nem ugrok azonnal fejjel a falnak.
- Bár a piacot ismerem, de először már meglévő cégek farvizén evezek, így nyerve saját piacot (lásd api-k ról szóló részt!).
- Nem zavar, ha közben más is fejleszt hasonlót, vagy elindultak a fejlesztések ezen a piacon, nem számít, ha nem én vagyok az első a piacon (például Facebook előtt is volt a MySpace, mégis a FB lett a sikeresebb)
- Már működő céget tudok felmutatni, ha éppenséggel több tíz millió forintra lesz szükségem. Amennyiben befektetőkkel kell tárgyalnom, ez jó tárgyalási alapot fog képezni.
Tudom, mire gondolsz: “Akkor miért nem valósítom meg?” Éppen, amint látod a Minner-en dolgozom, és ezt a vállalkozásomat valósítom meg, és azon vagyok, hogy minél nagyobb brand legyen, és természetesen minél több bevételem származzon belőle. Így mázlitok van, mert amelyik ötletet nem valósítom meg 1-3 éven belül, azt leírom a Minner-en.
A cikksorozat további része:
- Hogyan indítanék be egy kiterjesztett valósággal foglalkozó startupot? – Figyeld a lépéseket, és inspirálódj belőle!
- Hogyan indítanék be egy könyveléssel, számlázással, számvitellel foglalkozó startupot?
[adrotate banner=”5″]