Tudni szeretnéd, hogy mikor adnak-vesznek részvényeket a részvénytársaságok vezetői, tulajdonosai, vagy vezető pozícióban ülő munkatársai? A címben bennfentest írtam, mert sokkal jobban felfigyelsz rá, de valójában inkább az előző felsorolás, ami legjobban leírja. Tehát most meg fogom mutatni neked, hogy hol tudod lekérni a részvényekhez közel állók részvénytranzakcióit. Miért jó ez?
Miért érdemes figyelni a tulajdonosi tranzakciókat?
Mit tennél, ha kapnál egy fülest, hogy Csányi Sándor OTP vezér több tízezer OTP részvényt ad el, vagy éppen vásárol? Na ugye! Ezt a fülest viszont szerencsére hivatalosan is megkapjuk, mert aki vezető pozícióban van, vagy nagyobb tulajdoni hányadot birtokol egy részvénytársaságban, neki kötelező közzétennie a tranzakciókat. Jó lehet például akkor, amikor éppen részvényvásárlást fontolgatunk, és megnézzük, hogy adott részvénynél hogyan alakulnak a tulajdonosi részvénytranzakciók.
Hazai tőzsde – BÉT
A magyar tőzsdén forgó részvényekről az adatokat a Budapesti Értéktőzsde honlapjáról tudjuk beszerezni. Rá kell kattintani az adott részvényre, és ott a „közzétételek” menüpontban látod időrendben a tranzakciókat. Vagyis bele kell kattintani, és ott letölteni a tranzakció dokumentumát.
Külföldi részvények – USA, Európa
Több nagyobb tőzsdei portálon is elérhetők az adatok. Én a Finviz.com– ot preferálom a legjobban, mert nagyon jól lehet szűrni az ilyen tranzakciók között. Az „Insider” menüpontban látod a tranzakciókat.
A Minner tőzsde rovatát támogató HotForex brókercégnél kereskedni tudsz az európai és amerikai részvényekkel, alacsony költségek mellett. Ide kattintva be tudsz regisztrálni a céghez.