A gazdaság és a mindennapi élet egyre inkább adatközpontúvá válik. Ebben a környezetben az Excel táblázatok szerepe kulcsfontosságú. Gondoljatok csak bele, a ti vállalkozásotokban mekkora szerepe van egy-egy Excel táblának? De milyen jó is, hogy nem papíron, kézzel kell vezetni az adatokat. Vagy ismertek olyat, akinek még nem sikerült teljes mértékben kiváltania a “kockás füzetet” az irodájában? [szerk. amúgy nem is kockás]
Az Excel több mint három évtizede a pénzügyi világ és az üzleti szféra alapvető eszköze, ha az adatok kezeléséről és elemzéséről beszélünk, egészen a KKV-tól, a globális nagyvállalatokig. Azonban a technológiai fejlődés és az egyre komplexebb adatkezelési igények kérdéseket vetnek fel a jövőjét illetően. Vajon az Excel továbbra is megőrzi szupercella szerepét, vagy új, fejlettebb adatkezelési megoldások veszik át a helyét?
“How not to Excel” és hatása a gazdaságra
Az Excel-t, adatelemzési és vizualizációs képességei miatt azonban, nem csak vállalatok használják, hanem bizony állami szervek és politikai csoportosulások is. A GDP számítás és a hozzá kapcsolódó adatok kezelése és elemzése gyakori felhasználási eset a közgazdászok és kutatók számára. Nem egy politikai kampány épült már olyan adatok köré, amelyek sorsa Excel táblákban dőlt el.
Miért érdekes ez? Nos, nekem egyszer valaki azt mondta, hogy vannak kis hazugságok, nagy hazugságok, illetve a statisztikák… És a statisztikákat miben szokták kiszámolni, megjeleníteni és elemezni? Bizony, javarészt Excelben.
Menjünk is vissza kicsit az időben, egészen 2010-ig(!), amikor is két fontos közgazdász nevét kell megjegyeznünk: Carmen Reinhart és Kenneth Rogoff. A 2010-ben közösen publikált elemzéseik megállapították, amikor egy ország államadóssága meghaladja a GDP 90%-át, az átlagos reálgazdasági növekedés lelassul, pontosabban 0,1%-kal csökken. Ez a küszöbérték hamar kulcsfontosságú hivatkozási ponttá vált a gazdaságpolitikai vitákban. Politikusok és döntéshozók világszerte kezdték használni ezt az eredményt érvként a költségvetési megszorítások és az államadósság csökkentésének szükségessége mellett.
Azonban 2013-ban(!) egy váratlan fordulat következett be. Thomas Herndon, egy közgazdász PhD hallgató a Massachusetts-i Egyetemen, megpróbálta reprodukálni Reinhart és Rogoff eredményeit egy egyetemi feladat részeként. Meglepetésére, nem sikerült ugyanazokat az eredményeket kapnia. További vizsgálódás után kiderült, hogy a neves közgazdászok Excel-táblázatában súlyos hibák voltak…
Nem az alkalmazás hibája, a tiéd
Jó, persze, most mondhatjátok, hogy de ez 14 évvel ezelőtt volt, ahogy minden embernek, úgy minden szoftvernek is vannak hiányosságai. Ezeket, pedig idővel javítják, javítjuk… Na de ez nem feltétlenül jelenti, hogy a problémát is megoldjuk, vagy elkerüljük vele a következőt.
Lássátok csak – 10 évvel később
A Public Health England (PHE), az angol közegészségügyi hatóság, Excel táblázatokat használt a COVID-19 tesztek eredményeinek nyilvántartására.
Az Excel régebbi verziója (.xls fájlformátum) csak körülbelül 65 000 sort tudott kezelni egy munkalapon. Amikor a teszteredmények száma meghaladta ezt a határt, az Excel egyszerűen nem rögzítette a további adatokat
Ennek eredményeként körülbelül 15 841 pozitív COVID-19 teszteredmény „eltűnt” a nyilvántartásból 2020. szeptember 25. és október 2. között. Ez a hiba késleltette a kontaktkutatást és potenciálisan hozzájárulhatott a vírus további terjedéséhez…
Újabb “megoldások”? Jön az AI?
Na, a mostani hype-vonat miatt, biztos többen azt gondoljátok, hogy jön az AI, és mindent megold, igaz? Hát, nem egészen. Bár az AI kétségtelenül forradalmasítja az adatelemzést, nem feltétlenül váltja ki teljesen az Excelt. Inkább úgy tűnik, hogy az AI és a hagyományos eszközök együttélése lesz a jövő.
De mi van, ha nem az “AI”, hanem valami más jelentheti a megoldást? Itt jönnek képbe a dinamikus, hibrid adatbázisok és táblázatok. Ezek olyan eszközök, amelyek ötvözik a táblázatok egyszerűségét az adatbázisok rugalmasságával. És igen, itt most nem a Google Sheets-ről beszélünk (bocs, Google rajongók).
Airtable és társai: A táblázatok új generációja
Hallottatok már az Airtable-ről? Ha nem, akkor itt az ideje megismerkedni vele. Az Airtable olyan, mint ha az Excel és egy adatbázis szerelemgyereke lenne.
Képzeljétek el, hogy van egy táblázatotok, ami nemcsak számokat és szöveget tud kezelni, hanem képeket, fájlokat, sőt, még egyedi alkalmazásokat is bele tudtok építeni. És mindezt úgy, hogy közben nem kell programozónak lennetek. (A “low-code/no-code” most amúgy is az utóbbi évek nagy hívószava.)
Miben jobbak ezek, mint az öreg Excel?
- Rugalmasság: Míg az Excelben minden cella csak egy típusú adatot tartalmazhat, ezekben a modern eszközökben egy „cellában” akár egy egész mini-alkalmazás is lehet.
- Együttműködés: Valós idejű együttműködés, ami nem csak azt jelenti, hogy egyszerre szerkeszthetitek, hanem azt is, hogy azonnal látjátok egymás változtatásait.
- Automatizálás: Beépített automatizálási lehetőségek, amikhez nem kell programozónak lenned.
- Adatbiztonság: Nagyobb adatmennyiséget tudnak kezelni anélkül, hogy „eltűnnének” sorok.
Persze, mint minden új technológiának, ezeknek is megvannak a maguk korlátai. Például, többször hallottam már cégvezetőktől, hogy “Jaj, egy 666. eszköz, amit meg kell tanulni”. Bizony, lépést tartani sokszor egy olyan tanulási görbén keresztül lehet csak, ami elsőre kihívást jelenthet. Bár a legtöbb új platformot könnyű használni, mégis új gondolkodásmódot igényelnek.
Illetve, ott vannak a költségek: míg az Excel általában része az irodai szoftvercsomagnak, ezek a megoldások gyakran külön előfizetést igényelnek. S ahogy Milán rávilágított egy beszélgetésünk alkalmával, a magyar KKV-k egészen sokat szenvednek attól, hogy a digitális rezsijüket nem tudják helyesen kezelni – ha egyáltalán.
Zárás
Egy dolog biztos: a digitalizációs versenyben lemaradni veszélyes játék. Azok a vállalkozások, amelyek nem tartanak lépést az új technológiákkal, könnyen találhatják magukat a „kockás füzet” kategóriában – csak most már digitális formában.
És ne felejtsük el a startupokat sem! Ahogy egy Y-Combinator podcastben hallottam:
Ha az AI-megoldásod segíthet egy cégnek sikeresebbé válni, akkor miért nem építed fel egyből azt a céget, csak AI-val? Gondolkodj nagyban, de igazából gondolkodj még nagyobban!
Végül is, lehet, hogy nem az Excel egyeduralma fog megdőlni, hanem a mi gondolkodásmódunk az adatkezelésről. És ki tudja, talán pont ti lesztek azok, akik forradalmasítják a következő nagy dolgot az adatkezelés világában. Csak ügyeljetek rá, hogy ne Excel táblában tervezzétek meg!
Olvasnál még hasonló cikkeket?
- Cégfejlesztési ötletek 9.: Munkaszervezés digitális feladatkezelőben (Trello, Monday…)
- Te is elköveted a hazai cégek legnagyobb hibáját? Nem fektetsz digitalizációba
- “A digitalizáció versenyképességi kérdés” – Interjú Pintér Robesszel a Digimétertől
- Csekklista étterem, bár, vendéglátóhely digitalizációjához. Digitális vállalkozói attitűd kialakítása