Mi a különbség a gazdag és a szegény gondolkodásmódjában?

Dátum

Megosztás

Vajon a képen egy gazdag vagy egy szegény van? Ennek a cikknek a megírására egy komment indított el. Természetesen nem az átlagos különbségekre vagyok kíváncsi, amit már itt-ott olvashattál, hanem ehhez kapcsolódó kutatásokat kerestem, hogy sokkal biztosabb képet kapjunk. Egy biztos, mindkét oldalnak vannak szélsőségei. Hajléktalanok, akik nem akarnak dolgozni, illetve gazdagok, akik kapzsik és gátlástalanok. Na most a kettő között van az a réteg, akik között ott vannak, ha fogalmazhatunk úgy, egészséges gazdagok, akik valamivel ki tudtak emelkedni.

A lottónyertesek tündöklése és bukása

A pénzzel együtt nem jár az a tudás, hogy meg is tartsuk azt. Vajon ez az egyik indikátora, hogy a gazdagsághoz valami plusz gondolkodásmód kell? A lottónyertesek (értelemszerűen giga nyereményekről beszélünk) 70%-a csődbe megy öt éven belül, vagyis a többség rosszabb anyagi körülményekbe kerül, mint a nyeremény előtt.  Igen, úgy látszik a pénz nem elég a gazdagság fenntartásához.

Nem szerencse a gazdagság

Thomas C. Corley 5 éven át kutatta, interjúztatott szegény és gazdag embereket. Vizsgálva a napi rutinjukat, a gondolkodásukat, mindent igazából még a szerencsejáték szokásaikat is. A tanulmányában a gazdagok 41%-a szegény családban született (a szerencse akkor már itt elpártolt tőlük? Nem!), továbbá 87%-uk úgy gondolta, hogy nem szerencsések voltak, hanem saját maguk hozták létre a lehetőségeket, amik gazdaggá tették őket.

A kutató az alábbi fontos dolgokat szűrte le:

  • A szokások befolyásolják legjobban a gazdagsághoz vezető utat, és annak megtartását. Ha rossz szokásaink vannak, és nem változtatunk, akkor nem leszünk gazdagok. – Azt hiszem erre még vissza kell térni, megmagyarázni mik ezek szokások. (Gyere vissza majd később is, elkészítem a bővített részt).
  • Ha azt gondolja magáról valaki, hogy nem lesz sikeres, akkor az be is fog következni.
  • Folyamatosan tájékozódni kell az adott területen, iparágban, amiben benne vagyunk, ha ezt nem tesszük folyamatosan, akkor gazdagként lejjebb csúszunk, szegényként nem emelkedhetünk ki.
  • Ha álmodozol, akkor többszörösével növeled a lehetőségét, hogy gazdag legyél. Oké ez picit furán hangzik, már-már Coelho-s idézetnek is jó lehetne. Itt Thomas arra gondol, hogy nem kishitű vagy, hanem a lehetőségeket látod magad előtt.
  • Ha olyat teszel, ami értéked ad másoknak (akár termék, szolgáltatás, akár más módon, pl. munkahely), akkor gazdag leszel.
  • Az átlagember azt gondolja, hogy egy vállalkozó alig dolgozik. A statisztikákból kiderül, hogy 6 órával többet dolgozik egy héten egy sikeres, gazdag ember, mint egy átlagember. Utóbbiak kívülről persze azt látják, hogy az nem munka…
  • A gazdagok
    • Több időt töltenek személyes fejlődésükre, (önképzésükre) mint az átlag. Átlagosan napi 1 órát, míg egy átlagos ember naponta 21 percet. Ebbe beletartozik a könyvolvasás, tanfolyamok, előadások. Thomas kutatásából kiderül, hogy 3 témában olvasnak könyvet a milliárdosok: Sikeres emberek önéletrajzi könyve, önfejlesztő anyagok, és történelem.
    • Egyszerre több jövedelem forrást is kiépítenek.
    • Havonta 10 órát töltenek azzal, hogy tanulmányozzák a befektetési, üzleti lehetőségeket, azokat kutassák, keressék (ebbe beletartozik a fent már említett tájékozódás).
    • Naponta legalább 15 percet csak úgy gondolkodnak. Erről írtam is egy cikket korábban, ott kifejtettem, hogy miként teszik ezt, és min gondolkodnak: a milliárdosok napi 1 órát foglalkoznak ezzel, és szerintük ez a sikerük egyik kulcsa
    • Várják a kritikát, visszajelzést, hogy fejlődni tudjanak. Ezek a visszajelzések megadják nekik azokat információkat, hogy miben kell fejlődni, változtatni, hogy még sikeresebbek legyenek. Persze ezeket mérlegelik, gondolkodnak rajta, lásd: előző pont. Ezzel szemben egy átlagember nem szereti, ha kritizálják.
    • Rugalmasak, tehát ha valami nem jön be, váltani tudnak, ha valami szuper, akkor nagyobb kockázatot vállalnak.
    • Lelkiismeretesek. Huhh ez biztosan sokaknak nem fog tetszeni, vagy nem gondolnának rá, hogy a gazdagok ilyenek. Ezt a lelkiismeretes szót tovább vihetjük a kitartó szóra is akár.

Minner tapasztalat

Naponta több leendő vállalkozóval és már sikeres cégvezetővel tartom a kapcsolatot. Ezekből a legfontosabb tényező, amit leszűrtem, az a kudarctól való félelem és a kudarctűrés. Akik nem vágnak bele egy vállalkozásba, azok többsége fél a kudarctól és annak feldolgozásától. Túl nagy jelentőséget tulajdonítanak annak, ha valami nem sikerül. Tény, hogy elemezni és tanulni kell belőle, de pont ez az a dolog, amin egy sikeres vállalkozó gyorsan tovább megy. Nem minden lehetőséget tudunk kiaknázni.

Kapcsolódó cikkek:

Források: Clevlend.com (lottós), Nefe (lottós),
richhabits.net -Thomas C. Corley 
Fotó: Envato License

Mándó Milán
Mándó Milán
Azt az üzleti blogot írom, amit én is szívesen olvasnék. A célom, hogy nap mint nap benntartsalak az üzleti flowban, fenntartsam a lelkesedésed! 10 éve foglalkozom azzal, hogy vállalkozások működését fejlesztem, újítom meg. Imádom az üzleti statisztikákat, stratégiákat, kutatásokat és ezeket mind összekapcsolni. És ebben segítek neked a cikkekben, oktatásokban, sőt akár chaten is! Új témám lesz most a work-life balance, kiegyensúlyozott élet. Mert mindig kell valami új!