Munka mellett videózásból pénzt keresni? Üzleti feladványok 15. rész

Dátum

Megosztás

Most egy olyan üzleti szituációt hoztam, hogy éppen a reklámvideós mellékes projekted beindításán dolgozol, vagy kár már teljesen főállásban is. Közös ötletelésre invitáltam a Minner olvasókat a legfrissebb szavazós pénteken. Közösen gondolkodunk, hogy közben mindannyian ihletet meríthessünk, sőt, fejleszthesd üzleti gondolkodásodat is!

A kiindulási ötlet: 15-30 másodperces reklámvideókat készítesz

A Mellékes rovatunk ötletei között az 1. részben foglalkoztunk a rövid reklámvideók készítésével. Az ötlet az, hogy a cégek közösségi média kampányaihoz készítünk rövid 15-30 másodperces videókat. Nem, nem bonyolult Youtube reklámokra kell gondolni, amihez komplett stáb és színészek kellenek. Kis- és középvállalkozásoknak készítünk reklámokat, nagyrészt stock videókkal, vagy ott helyben felvett videósnittekből rakjuk össze (csak 15 másodperc kell videónként).
Nem, nem 1 perces TikTok videók, ezek 15-30 másodperces videók, amelyeket az ügyfél hirdetésre használ, Facebookon, Youtube-on, Instagramon, TikTokon.

Lásd itt részletesen: Pénzkeresés munka mellett. Üzleti ötletek mindenkinek 1. rész – Mellékes by Minner

(19. perctől beszélünk erről)

Ingyen referencia munkák?

Adja magát egy ilyen szabadúszó vállalkozásnál, hogy alamizsnáért dolgozzunk, csak hogy legyen egy-két referencia. Először nézzük meg mit gondoltak erről a Minner olvasók!

25% mondta, hogy vállalj ingyen munkát, míg 75% szerint inkább készíts 8-10 reklámvideót, mintegy saját reklámként használva azokat. Amit nyújtasz, azt magadnak is meg tudod csinálni. Nincs helyes válasz, bármelyik irány jó lehet. A „B” esetén felmerülhet a büdzsé kérdése, hiszen hirdetni is kell. De tudod, az ügyfélnek is eredményt kell elérnie a videóval! Lehet, hogy éppen ettől lesz sikeres, hogy te magad is végigjárod ezt az utat?

Nos, igen, elképzelhető, hogy úgy tettem fel a kérdést, hogy a „B” felé tereljem a válaszadókat. Az „A” esettel sincs semmi gond. Ügyfélként vagyis megbízóként az azt jelenti, hogy már van tapasztalatod a megbízóval való közös munkában, ami azért más, mint amikor saját magadnak dolgozol. Valahogy a kettő együtt a legjobb kombináció.

Gondolkozz el a következőn: Vajon a karriered, új karriered megér annyit, hogy hirdess mondjuk 300-800 ezer forint értékben 3-5 hónapon belül? A másik gondolatom ezzel kapcsolatban, hogy ki tud úgy reklámvideót csinálni, hogy nem éli át azt, amit az ügyfél? Tudod, milyen videók születnek így? Olyan, ami nem ad el. Ez olyan, mint az a webfejlesztő cég, aki nem ért a marketinghez. Hogyan készít olyan weboldalt, ami elad?

Vajon specializálódonod kell? Éttermek vagy webshopok hoznak több pénzt?

Mit gondolsz? Egy ilyen 15-30 másodperces videókra specializálódott szabadúszó kivel jár jobban? Éttermekre speciálizálódik vagy e-kereskedőkre?

A Minner olvasóinak 65%-a az e-kereskedők felé hajlik a válaszban, tehát nekik nyújtana videós szolgáltatást. Nos igen, bár ez változatosabb ügyfélkört jelent, és jobban meg kell mozgatni a kreativitást, mert többet költenek hirdetésre, így potenciális célcsoport lehetnek. Elvileg tehát, ha a pénzt követjük, a webshopok jó irányt jelentenek.

Egy másik nézőpont szerint ha bírod a monotonitást, az éttermeknek is érdemes lehet videókat készíteni A webshopoknál jobban lehet mérni a konverziót, így drágábban is el lehet adni a szolgáltatást. Az éttermeknél egy idő után szinte sablonszerűen tudsz dolgozni, gyorsan elkészülnek a videók, és könnyen skálázhatók.

Gondolkodj célcsoportban, és azon, hogy az adott célcsoport hogyan szolgálja az üzleti stratégiádat. Az sem kötelező, hogy mindig ugyanazt csináld. Lehet, hogy valaki úgy lesz sikeres, hogy először az éttermekre fókuszál, pénzt és tapasztalatot gyűjt, majd szélesíti a célközönséget. Gondolkodj üzletemberként!

Csinálsz egy Coca-Cola reklámvideót és dőlnek a megrendelések?

Kíváncsi voltam, hogy mit szólnak a Minner olvasói a következő kérdéshez: Fogsz egy vagy több nagy márkát, majd elkészíted a reklámvideójukat. Mit szólnának ehhez az emberek? Megnéznék és hatna rájuk, tehát meg is bíznának reklámvideó készítéssel? Vagy lehet, hogy megnéznék, de ettől még nem győzné meg őket?

A válaszadók 45%-át meggyőzné, ha készítenél ilyen videót. Tudod, mit jelent ez? Jót! Az emberek közel felét ezzel meg lehet győzni. Ne az 55%-ra figyelj! Az üzleti döntések során gyakran kerülsz hasonló helyzetekbe. Ha itt csak 10-20% lett volna a meggyőzöttek aránya, akkor mondhatnánk, hogy vessük el ezt az ötletet.

Itt az is érdekes lehet egyébként, hogyha megcsinálsz nagy márkákét, amelyek italmárkák, de! Az emberek 55%-a azért szavazott a B-re, mert ügyfeleidnek többségében nem ilyen cégei lesznek. Javaslom csinálj olyan videókat is, ami szolgáltatásokat (Microsoft reklám is jöhet, vagy CRM reklám) reklámoz.

Adjunk az első munkára kedvezményt?

Izgalmas kérdés egy videós szolgáltatás piacra lépésénél, hogy adjunk-e kedvezményt az első munka esetében. Igen, mert az ügyfél látni akarja, hogyan dolgozol, vagy ne adjunk, hiszen ott vannak a referencia videók. Vagy nem, mert ott vannak a referenciák, látja mit tudsz?

Mivel a Minner olvasóinak többsége alapból megbízó szerepben is tündököl, különösen izgalmas a válaszuk. 62%-uk úgy látja, hogy nem kell kedvezményt adni az első videó esetében. Ezzel egyébként én is egyetértek.

Amit én javaslok, hogy csakis kampányidőszakban csinálj ilyet, mondjuk évente 2-3 alkalommal, amikor is limitálod, hogy most szeretnéd feltölteni a kapacitásodat és itt az „Első munkám veled” ajánlat – Puding ajánlat 30 000 Ft – 2 videó.

Másik megközelítés lehet, hogy olyan projektekre adsz kedvezményt, amelyek garantáltan nagyobb megrendelést hozhatnak, vagy nagyobb az esély rá. Például: Toborzó videó ajánlat – 50 000 Ft kiszállással és 1 videó (máshol ez 100-200 ezer Ft-ba kerül).

Gondolkodj el azon, hogy ha kedvezményt adunk, akkor annak legyen valamilyen feltétele, határideje vagy korlátozása.

Mennyire lennél kapitalista?

Sok esetben a cégek olyan apróságokért is pénzt kérnek, amit inkább jó gesztus lenne ingyenesen nyújtani. Ezért is tettem fel azt a kérdést: Kérnél pénzt az átméretezésért? Igen vagy nem?

Jó itt azért csalóka lehet a szavazás, mert persze, hogy 75%-a a minner olvasóknak úgy érzi, hogy átvágnák ezzel. De biztos átvágnák?

Ahogy a mellékes videóban is említettük, amikor az ötletről beszéltünk, mi ilyen videókat készítünk saját magunknak. Ott Levente kicsit kapitalistaként mondta, hogy ezért bizony kérne plusz pénzt. Jó, ha valaki kapitalista szemléletű, de ne így legyen az; azóta kicsit formáltam a nézőpontját. Miért is? Átméretezni körülbelül plusz 2 óra munka. A javaslatom az, hogy úgy alakítsd ki a folyamatot, hogy ezt ajándékba adod, de ezt kommunikálnod is kell az ügyfél felé.

Merre tovább?

Mellékest keresel, akkor:

További üzleti feladványok (tudod ez már 15. volt) itt, továbbá ez is érdekelhet:

Mándó Milán
Mándó Milán
Azt az üzleti blogot írom, amit én is szívesen olvasnék. A célom, hogy nap mint nap benntartsalak az üzleti flowban, fenntartsam a lelkesedésed! 9 éve foglalkozom azzal, hogy vállalkozások működését fejlesztem, újítom meg. Imádom az üzleti statisztikákat, stratégiákat, kutatásokat és ezeket mind összekapcsolni. És ebben segítek neked a cikkekben, oktatásokban, sőt akár chaten is!