Tanuljak AI-t? Prompt engineering, mint munka, karrier

Dátum

Megosztás

Már két éve történt, hogy a ChatGPT megmutatta az embereknek: lehetőség van az AI-val való beszélgetésre, ami igazán elindította a mesterséges intelligencia trendjét. Már-már túlcsordult a médiában a téma, és minden arról szólt, hogy mennyi munkahely szűnhet meg. Aztán mit látunk az elmúlt időszakban? Ez a nagy váltás MÉG nem jött el, tömegével nem szűntek meg az irodai munkák. Sőt, ahogy majd látod, inkább bővülnek a munkakörök. Akár valaki főállásban akar ezzel foglalkozni, akár mellékesként pénzt keresni ezen a területen, érdemes lehet elmerülni az AI világában. Régen azt mondták, hogy tanulj programozónak és meg is van a karriered, életed. Most azt mondják, hogy tanulj promptolni és megcsinálod a saját szerencséd. Igaz ez?

Figyelmeztetés: A cikkben AI-ként hivatkozunk a mesterséges intelligenciára, mivel a köznyelvben is így terjedt el. A legtöbb mai rendszer inkább MI, sőt, amit inkább használunk, azok az ún. nagy nyelvi modellek (LLM). Az AI-t gyűjtőfogalomként fogom használni.

A cikk videóként is megtekinthető a Youtube-on.

Ki írja ezt a cikket? Miért hallgass rám? Mándó Milán vagyok, tíz éve foglalkozom cégfejlesztéssel és üzleti ötletek megvalósításával. Az AI területével már 2011-ben foglalkoztam, amikor neurális háló elemzéssel készítettem tőzsdei előrejelzéseket. Ez lényegében a mai AI technológia alapja is. Ekkor a cégfejlesztési irányba indultam el, és elindítottam a Minner.hu-t. Az elmúlt két évben több AI-megoldást készítettem saját belső használatra is, továbbá, ahogy majd lentebb látod, publikus használatra is, például márkanév-generátort.

Mark Cuban milliárdos befektető szerint ezt érdemes tanulnod: promptolás

Mark Cuban, befektető és milliárdos üzletember a CNBC-nek adott interjújában kiemelte, hogy ha most lenne 16 éves, akkor a promptolást (parancsok adását az AI-nak) tanulná meg. Ezt szaknyelven AI prompt engineeringnek hívjuk. A kiindulási pont az, hogy nem mindegy, milyen utasítást adunk az AI-nak, és ma az tudja igazán hatékonyan használni az AI-t, aki mestere a promptolásnak.

Ez nem újkeletű dolog! Jöjjön egy kis analógia. Ami régen (és most is) a delegálás volt, az a mesterséges intelligencia területén a prompt. Gondolj bele, hogy ha valaki rosszul ad át egy feladatot, vagyis rosszul ad utasítást egy beosztottnak, akkor az adott projekt vagy feladat bizony rosszul sikerülhet. Ugyanígy, ha nem jól adjuk meg a parancsot az AI-nak, természetesen ő sem azt a választ adja, amit mi szeretnénk. Ezt bizony gyakorolni kell.

Felmerülhet a kérdés, hogy vajon az AI-k fejlődnek-e annyit, hogy segítsenek nekünk a promptolásban. Jelenleg azonban azt látjuk, hogy még mindig nagyban függ az eredmény attól, hogy a parancsot adó személy milyen képességekkel rendelkezik ezen a területen.

Gondolkodni kell! Ezen sokan el fognak bukni! Megfordítva viszont ez lesz a te előnyöd, lehetőséged. 

Amerikában a prompt engineering már a legjobban fizető állások között van, és egyik legfőbb előnye, hogy nem szükséges hozzá diploma; elegendő a megfelelő gyakorlat és tapasztalat. (Itt megjegyzem, mindenki most szerzi a tapasztalatát, így nem vagy elkésve.)

100 000 márkanév generálása után jöttünk rá, hogy ez tényleg így van! A felhasználók 80%-a elbukik a promptolásban

A Minnernél 1,5 évvel ezelőtt készítettünk egy AI-alapú márkanév-generátort. A rendszer úgy működik, hogy először három kérdést tesz fel a leendő vállalkozásoddal kapcsolatban. Ezzel segítjük elérni, hogy a megoldásunk ne csupán légből kapott márkaneveket javasoljon. Itt jön a varázslat: ez lényegében segítség az embereknek, hogy jobban promptoljanak. Ebben a szakaszban még csak válaszolniuk kell a kérdésekre, az AI még nincs is a képben. Az AI egy későbbi szakaszban kapcsolódik be, amikor a beérkezett válaszok alapján megadja a névötleteket.

Az emberek sajnos gyakran csak egyszavas válaszokat adnak a cégükről, amitől a rendszer nem a legjobb márkaneveket generálja. Kit hibáztatnak ilyenkor? Természetesen az AI-t, miközben ők maguk nem vették a fáradtságot, hogy átgondolják a „promptjukat”.

Lásd itt, ezekből a válaszokból biztos nem fog legenerálni jót (bal oldalon a felhasználó üzenetei, válaszai a márkanévgenerátor kérdéseire):

Most újabb frissítésen dolgozunk a márkanévgenerátoron. De bevallom őszintén, inkább lekapcsolnánk, hisz a felhasználó úgy érzi, hogy az “eszköz” nem ad kielégítő válaszok, pedig csak ő nem ad jó promptot. Pedig még figyelembe sem veszik azt a tényt, hogy jó márkanevet találni alapból nehéz,.

Az AI nem lát a fejedbe. Abból dolgozik, amit leírsz! 

Túl sokat várunk el az AI-tól – ez hasznodra lehet, ha észben tartod. A csapatomnak gyakran mondom, hogy míg mi, emberek, hibázhatunk vagy esetleg hülyeségeket mondhatunk egy megbeszélésen, addig az AI-tól elvárjuk, hogy azonnal mindent tökéletesen megoldjon.

Elveszi a munkát az AI? Most hogyan állunk használatban? Gyorstalpaló, képbehozó

Bontsuk két területre a kérdést, hiszen valóban vannak olyan területek, ahol az AI emberektől veszi el a munkát. A következő időszakban kétféle irányból láthatunk majd cikkeket a médiában. Az egyik oldalról azt a nézőpontot képviselik, hogy az AI miatt bővítenek a cégek, míg a másik oldalról pedig azt, hogy pontosan emiatt munkahelyek szűnnek meg.

  • Ügyfélszolgálati munka megszűnése: A Klarna (Fintech cég, BNPL szolgáltatót) 5000-ről 3800-ra csökkentette munkatársainak számát 2024-ben. Az látod, hogy itt az AI valóban elvette az emberek munkáját, mert nagyrészt az ügyfélszolgálatot tehermentesítik a leépítéssel. Erről a területről bocsátott el több embert is a cég. A Fintech.hu cikkéből kiderült, hogy 700 ember munkáját képes elvégezni a Klarnánál az AI. A cég nyilatkozata, hogy 11 percről mindössze 2 percre csökkent a válaszidő és az ügyfélszolgálat értékelése nem zuhant be, sőt ugyanott állnak, mintha ember válaszolna.
  • SAP bővít, pont az AI miatt is: Christian Klein vezérigazgató egy interjúban elmondta, hogy éppen 15 000 új indiai munkavállalót vesznek fel. Korábban sokan kongatták a vészharangot, hogy pont Indiában szűnnek meg munkahelyek, mert olyan munkákat végeznek ott, amit könnyen kivált az Ai (tech, irodai munka vonalon – pl. ügyfélszolgálat). Ők azt látják, az AI trend inkább erősödik, és ők toboroznak, nem leépítenek.

„Mi gondolkodunk, irányítunk ő végrehajt”

Ezt az üzenetet közvetíti Gary A. Bolles, az „Útmutató vezetőknek” című könyv szerzője és a Szingularitás Egyetem tanszékvezetője. Könyve nemcsak a jövő vezetőinek szól, hanem a digitális területek iránt érdeklődőknek is érdemes lapozgatniuk. A szerző több évtizede tanulmányozza a munka világát, és úgy látja, hogy a jövőben az emberek inkább a problémamegoldásokon fognak dolgozni, és különböző mesterséges intelligenciáknak delegálnak majd feladatokat, sőt, a feladatok nagy részét ezek az intelligenciák fogják elvégezni.

Szerinte a digitális területen a megoldáskereső attitűd fog teret nyerni, és azok fognak versenyképesek maradni a piacon.

Tanuljak-e ma grafikát, vagy éppen videó vágást, ha az AI lehet, hogy megcsinálja és elveszi a munkámat?” 

A fenti bekezdés választ is adhatott arra a kérdésre, hogy vajon egyes területek megszűnnek, vagy éppen az AI lesz az, ami a kezünk alá dolgozik és hatékonyabbak leszünk.

Visszautalnék arra a részre, amikor is milliárdos Cuban javasolta, hogy tanuljunk promptolást. Nos ahhoz, hogy jól tudjunk promptolni például grafikai anyagok készítésénél, vagy akár videó vágásnál, akkor mindenképpen mélyebb szakmai tudás ugyanúgy szükséges lesz. Kicsit ez olyan szituáció, mint amikor az analóg fényképészek foghatták a fejüket, amikor megjelentek a digitális fényképezőgépek, vagy éppen a Photoshop. A jó fotósoknak még mindig van munkájuk, sőt pont segítette őket az előbb említett technológiai újítások.

Eddig is probléma volt, hogy a digitális kivitelezők a saját területükön jók voltak, de a határterületeket nem ismerték. Azok tudtak kiemelkedni, akik úgynevezett T-típusú emberek, és a generalisták ideje kezdett leáldozni (ma ez még inkább hatványozódik az AI miatt). Egy videóvágónak, aki reklámfilmet vág, ma már értenie kell kicsit a social médiához is, és a marketinghez is. Az AI segíti ezt azáltal, hogy leveszi a vállunkról a repetitív munkákat, így több idő marad arra, hogy a szakemberek szélesebb körben bővítsék tudásukat.

Merre indulj el? AI, prompt engineering, AI szakember

Ahogy feljebb említettem ez egy teljesen új terület, még a trénereid is alig néhány hónappal vannak előtted a területen.

Én itt a cikkben nagyvonalakban szeretném felvázolni neked azt, hogy mivel tudod beindítani ennek a piacnak a megismerését.

Tanulás, így fogj neki az AI-nak:

  • Kezdd a Chatgpt-vel:
    • Ismerd meg, hogy mik a jó promptolás szabályai (kérdezz rá a ChatGPT-től, vagy keress leírásokat, oktatásokat)
    • Próbálkozz, hogy mikor felejti el az adatokat, hogy tudsz meggyőződni, hogy jó válaszokat ad…. (direkt hibázz, tesztelj, próbáld ki a kizárás parancsokat…)
    • Nézd meg belülről a ChatGPT-nek az anyacégének a weboldalát, az OpenAI.com oldalt, hozz létre saját asszisztenseket.
    • Keresd meg mit kell tudni a vektor adatbázisról, mi a custom GPT, hogy tud a saját adataidból dolgozni az AI.
    • Kapcsolj össze egy chatbotot (pl. ManyChat) az OpenAI api segítségével.
  • Próbáld ki a képgeneráló AI-kat. Jó gyakorlás arra, hogy miként lehet finomítani egy prompt-ot és megtanuld a kizárásokat, pontosabb utasításokat, vagy több lépcsőben megadni a feladatot.
  • Keress rá milyen AI eszközök vannak most, vagyis AI toolok. AI tool directory -kat keresünk. Én itt szoktam körülnézni mindig, havonta egyszer átnézem mik az újdonságok, ki mit fejleszt…: https://aitoolsdirectory.com/
  • Ismerd meg milyen üzleti folyamatok lehetnek egy cég életében. Ebben segítségedre lesz a Minner is.
    • Olvasd többször a Minner cégfejlesztési ötlet rovatát, ahol ötletet kaphatsz, hogy miből lehetne Ai toolt csinálni, milyen folyamat automatizációjában tudsz segíteni a cégeknek. Kattints ide!
    • Olvasd többször úgy önmagában a Minnert, mert közben jöhet ötleted céges folyamatokra, megismerd az üzleti életben dolgozó emberek gondolkodását, igényeit, lehetőségeket.
    • Ez a cikket kifejezetten ajánlom: AI bevezetése a cégedbe? Itt a házifeladat!
    • Gyere vissza később, mert ezzel a témával még foglalkozunk, vagy bátran kérdezz e-mailben, a hello@minner.hu -ra írva.

Mindent átsző a prompt engineering

Ahogy a fenti részekből és az alábbi példákból is látni fogod, magas szintű gyakorlat szükséges ahhoz, hogy az AI-tól a megfelelő válaszokat kapjuk, és valóban hasznos produktum szülessen a végén.

Ebből lehet pénz, karrier – Merre tudsz elindulni, ha megvan már a tudás?:

  • Folytatva a mélyebb tanulást és olyan tudást megszerezve, amire lehet építkezni: Tanulj meg egy rendszert profin használni. Ha én most a helyedben lennék, akkor a Microsoft Copilot rendszert tanulnám meg töviről hegyire. Ha SAP területen dolgozol akkor az SAP AI megismerése, tanulása jó karrierlehetőséget vonz maga után.
  • Tanulj meg AI asszisztenseket építeni egy adott feladatra. Itt az lesz az izgalmas, amikor egymás kezel alá dolgoznak az asszisztensek. Majd megtanulod, hogy egy folyamatra egy AI-t (AI asszisztenst) érdemes használni, mert egyébként túl sok információtól rossz válaszokat ad. Mondhatni apró lépésekkel jutsz el egy végső produktumhoz.
  • Mélyebb AI tudás nélkül is boldogulhatsz: Azt tehát leszögeztük, hogy a cégvilágban tudsz ezzel legtöbbet szakítani. Egy cég általában azzal szenved, hogy
    • Nincs megfelelő mennyiségű adata, amiből az AI dolgozni tud. Te olyan munkát végzel majd, ami mondhatni a cég mesterdokumentumának elkészítése (ezt folyamatosan frissíteni is kell). Lásd itt egy példa: Cégfejlesztési ötlet 6.: Kezdjünk el adatot adni az AI-nak és azonnal fogjuk munkára!
    • Továbbá, ahhoz, hogy egy cég hatékonyan dolgozhasson az AI-val, megfelelő céges és digitális folyamatok megléte szükséges. A céges folyamatfejlesztésben is óriási lehetőségek nyílnak a közeljövőben. Meg kell tervezni, hogy egy adott munkafolyamatba hol lép be az AI, beépíteni azt, és megtervezni, hol szükséges az emberi részvétel.
    • Sok területen lehet építeni úgynevezett ellenőrző AI-okat, ez azért is kell, mert ahogy feljebb említetem az AI hibázik, és később is hibázni fog. Viszont minimalizálni lehet a hibákat, ha az ember készít ún. ellenőrző Ai asszisztenseket. El tudom képzelni azt, hogy valaki csak ebben elmerül.

Te valami mást keresel? Az AI sok neked, valami kézzel fogható kell?

Forrás: Mark Cuban nyilatkozata: CNBC,
Klarna AI leépítés: Fintech.hu
SAP bővítés: Reuters
Gary A. Bolles – Útmutató vezetőknek – 2023
Fotó: Canva

Mándó Milán
Mándó Milán
Azt az üzleti blogot írom, amit én is szívesen olvasnék. A célom, hogy nap mint nap benntartsalak az üzleti flowban, fenntartsam a lelkesedésed! 9 éve foglalkozom azzal, hogy vállalkozások működését fejlesztem, újítom meg. Imádom az üzleti statisztikákat, stratégiákat, kutatásokat és ezeket mind összekapcsolni. És ebben segítek neked a cikkekben, oktatásokban, sőt akár chaten is!