Ebben ennyi pénz van? Tettem fel a kérdést, amikor láttam a Nexon teljesen hazai alapítású és tulajdonú cég eredményeit. A bérszámfejtés, HR feladatok digitalizációjával foglalkozó cég tevékenysége elsőre unalmasnak tűnhet, de amikor meghallgatod, hogy milyen izgalmas üzleti modellt alkalmaznak, máris máshogy gondolsz rá. A hazai TOP 200 cég harmada használja a Nexon hr szoftvereit, amivel több mint 1 millió ember bérszámfejtését végzik így az országban. Hogyan sikerült így ilyen hosszú ideig a piacon maradniuk, miközben a nemzetközi piaci szereplők vállalatirányítási rendszerei leuralják a hazai piacot?
Youtube-on itt érhető el, Spotify-on itt érhető el, Apple Podcast-ban itt.
Hol vagy most?
A sikeres cégek videósorozatunknál (szöveg is van) vagy éppen, amiben keressük a sikeres cégek sikerreceptjeit. Volt itt már a Family Frost, Lipóti Pékség, Crystal Nails, BiotechUSA… és még sok-sok cég üzleti sztoriját feldolgozzuk. Nézz vissza többször is a Minner.hu -ra!
Sikeres cégek: A Nexon, aki a HR piacon ért el óriási sikereket.
Ocskay Szilárd már 1985-ben lefejlesztett egy bérszámfejtő programot, amit akkor főként állami szervek használtak, mint a KSH, APEH (NAV) vagy éppen az MTA. Összesen 70 vállalat használta már, amikor megalapította 1989-ben a Nexon vállalatot. A rendszerváltásnak köszönhetően beindulhatott a vállalkozás skálázódása is. A korábbi erős húzónevek egészen biztosan könnyű belépőt jelentettek a nyugatról bejövő cégeknél, akik vakargathatták a fejüket a hazai jogszabályokat látva.
Milyen érdekes, hogy a bürokrácia pont az előnyükre vált, mivel egy külföldi vállalatirányítási rendszernek nem volt erőforrása és motivációja, hogy a magyar piacra szabja a szoftverét.
1992-ben már a második verziónál jártak a BERENC bérszámfejtő programnál. Bővült a szoftver például beléptető és munkaidő-nyilvántartó rendszerrel is. 1994-ben a cég elindította az outsourcing szolgáltatását is, vagyis a cégek kiszervezhették a vállalatnak a bérszámfejtési feladatokat, munkaügyi teendőket Ez mind a mai napig futó szolgáltatásuk, ma 2024-ben is több mint 70 000 munkavállaló bérszámfejtésén dolgoznak.
Igen, egy szoftvercég, akik értenek is ahhoz a piachoz, amiben fejlesztenek és láthatóan a napi kihívásokkal is tisztában vannak. Az IT piaci szereplők sokszor abba a hibába esnek, hogy ők maguk nem használják napi szinten a szoftvert, amit fejleszttetek. Sok esetben a felhasználóra erőltetnek funkciókat, sőt azok nem úgy működnek, ahogy kellene. A Nexon maga is használta már ekkor a szoftvereit a kiszervezett bérszámfejtő szolgáltatásánál, tehát ha valami nem volt jó, akkor ők maguk is szenvedtek vele.
Az 1990-es évek elején már mintegy 100 szoftverfejlesztő cég működött itthon, pedig akkor egy számítógép közel 2 millió forintba került, a havi kereset pedig alig 3000 forint volt.
1999-ben a Best HR! nemzetközi szoftver Magyarországi értékesítési jogait is megszerezte a cég. Ennek egyik előnye, hogy olyan piaci szereplőket is sikerült meggyőzniük, akik valamiért addig nem akarták a NEXON szoftverét használni. Ebben az évben új székházba költöztek és 4 irodát nyitottak országszerte.
2004-ben teljesen önálló tevékenységként leválasztotta az oktatási tevékenységet a cég alapítója, ekkor mutatkozott be a Nexon Akadémia. Ebben az üzletágban HR, bér, jogi képzések, tanfolyamokat hirdettek ügyfeleik számára. Akkreditált intézményként működik az Akadémia, ami igazi versenyelőnyt jelentett ezen a piacon.
A szoftvereiket is újrabrandelték és megjelent például nexONBÉR szoftverük, de itt már kiterjedt HR megoldásokkal segítették a hazai HR szakmát, például a nexONJOB toborzás-kiválasztás szoftverrel.
Most itt jut eszembe, hogy a Billingo, vagy Számlázz.hu online számlázó cégeknek vajon miért nincs oktatás üzletága?
Természetesen érték kudarcok is a vállalatot, például 2008-ban több nagy ügyfelük csődbe ment, vagy ott volt később az orosz-ukrán háború miatt a Sberbank csődje. Ebben a szitutációban a számlájukat zárolták, mert a banknál vezették a számláikat.
2009-ben már teljes egészében felhőben futottak a programjaik, ezzel beléptek a SaaS üzleti modellbe (software as a services).
2014-ben felvásárolták a felnőttképzés, konferenciaszervezés egyik meghatározó piaci szereplőjét a Milton Kft-t. Ekkor már 3000 ügyfelük volt és több mint 1 millió munkavállaló bérügyviteli feladatit intézték a hazai vállalkozások a cég szoftverein keresztül.
A hazai top 200 cég harmada használja a szoftvereiket. Az elmúlt 30 évben többször volt olyan eset, hogy kisebb cégeket felvásároltak, vagy akár egy adott vállalatnak egy-egy üzletágát.
2019-ben már 30 éves volt a cég, de még mindig elő tudtak rukkolni új szoftverrel. Az iPlan szoftver automatikus beosztástervezésben segíti ügyfeleiket.
2023-ban az eHR termékükkel léptek piacra, ami mintegy kiszolgálópult, vagy vezérlőpult egy helyen elérhetővé tette az összes HR és bérszámfejtéssel kapcsolatos tevékenységet, feladatot.
Merre tovább?
Erre az alapító a következőt monda:
„Sok tervünk van, valószínűleg az életünk végéig dolgozni fogunk.”
A számok:

Mi a cég esszenciája, mitől olyan jó?
- Dönthet úgy egy cég, hogy csak szoftverfejlesztő cég lesz, de ahogy láthatod jó választás lehet, ha keresi az üzleti modelljében azt, amivel utánozhatatlan lesz. A bonyolult hazai jogszabályi keretek miatt jó döntésnek bizonyult, hogy oktatási üzletáguk is lett.
- A kiszervezet bérszámfejtés szolgáltatásuknak az árbevétele közel 1/3 a teljes árbevételből, amivel egyébként piacvezetők is ezen a területen. Lásd az alábbi ábrán! Ennyi pénz van a kiszervezett. bérszámfejtésben?

- Ez a három üzletág ad stabilitást a cég üzleti modelljének: szoftver, akadémia (oktatás), kiszervezett bérszámfejtés.
- Ahogyan az előző cégeknél is megfigyelhető volt, itt is kiemelkedő sebességgel innováltak a vállalkozásban. Érdekes látni, hogy pusztán a sebességükkel ilyen sikert tudnak elérni.
A cikksorozat további részei
- Mi a titkuk a gyorsan növekvő cégeknek? Hogyan kell áttörni a növekedést gátló plafont? 1. rész
- A Family Frost nemhogy létezik, bármelyikünk elfogadná az éves nyereségét. Sikeres cégek 1. rész
- Hogyan elemezzem a cégem? Így derítsd ki, hogy mit kell változtatni. Gyorsan növekvő cégek 2. rész
- BioTechUSA: Ez a magyar cég milliárdossá gyúrta magát. – Sikeres cégek 3. rész
- Lipóti Pékség: Hogyan tudnak eladni heti 1,5 millió darab nosztalgia kiflit? – Sikeres cégek 4. rész
- Unix Autó: Óbudai panellakás kisszobájából milliárdos nagyvállalat – Sikeres cégek 5. rész
- Jákob Zoli ebből lett milliárdos? A Crystal Nails története. Sikeres cégek 6. rész
Forrás:
https://www.nexon.hu/cegtortenet
https://hu.wikipedia.org/wiki/NEXON
https://www.bet.hut
https://www.hrportal.hu