Nemrég megosztottam egy posztot a Minner Extra csoportban arról, hogy a Duolingo is „AI-first” szemléletre vált. Hát, lehet, hogy kicsit későn tette. Egyrészt azért, mert a ChatGPT megjelenése óta, aki kreatív, azt pontosan tudja, hogy nagyon is jól lehet azt nyelvtanulásra használni, ráadásul, akár ingyenesen és reklámmentesen…
Most azonban belépett a játékba a Google, méghozzá nem is akármilyen belépővel és tulajdonképpen a fenti gondolatra alapoznak ők is. Az új AI-eszközeik úgy néznek ki, hogy a Duolingo alighanem izzadni kezdett. És hát jogosan. A Google ugyanis nem csak „felzárkózott”, hanem rögtön egy kihívói pozíciót vett fel. Három új, kísérleti AI-alapú nyelvtanulós megoldást mutattak be, amelyek annyira személyre szabottak, hogy az eddigi „egyformán tanulunk mindenkit” módszert szépen lassan el is felejthetjük.
Amire épp most szükséged van
Vagyis helyzetgyakorlat alapú tanulás. Azért előfordul az életben, hogy nem készülsz fel valamire, otthon hagyod a turista szótáradat, vagy csak bizonyos helyzetekben szeretnél felkészültebb lenni. Görgethetsz a Duolingo unitok között, de úgysem találod meg azt, amire konkrétan keresel…
A Tiny Lesson kísérlet pontosan erre épít: megadod a helyzetet, és az AI olyan szókincset, nyelvtani szerkezeteket és hasznos válaszokat ad, amire pont abban a pillanatban szükséged van. Például:
- “be szeretnék jelenteni valamit a rendőrségen”
- “taxiban maradt a telefonom”
Ez nem az a klasszikus tankönyvi „Hol van a múzeum?” típusú mondat magolás. Itt élő, kontextus-alapú tanulás történik, ráadásul gyorsan, helyzethez szabottan. A tanulási élmény mostantól egyenlő lehet a valósággal – és ez nagy különbség.
Ez a fajta tanulás vállalkozóként is ismerős lehet: amikor nem elméletből, hanem konkrét helyzetekből tanulsz, sokkal gyorsabban épül be a tudás. Ugyanez történik itt is – csak nyelvvel. Ugye, a Milán is ennyire interaktívan segít egy tanácsadáson? Nem magoltat, kontextus-alapján tanultok…
Slang Hang – nem csak a könyvmolyoknak
A korai nyelvtanulók gyengesége, hogy a megtanult, előre felvázolt szituációk után a dobozon kívül még nehéz gondolkodniuk, kilépni a keretek közül, felhasználni az ismereteket – sőt, egészen egysíkú a szókincsük, nehezebben alkalmazkodnak egy-egy régióhoz vagy szakszavakat, esetleg szlenget igénylő területekhez. Ebben a filmek segítenek nagyon egyébként.
Na, ez a második eszköz pont ezen akar segíteni. A Slang Hang célja, hogy megtanítson úgy beszélni, mint egy helyi, vagy egy adott terület kifejező szavait használva. Nem „jó napot kívánok, üdvözlöm a boltomban” – hanem inkább:
- (kis túlzással) „Szevasz, haver, mi kéne?” – utcai szakzsargon
- “Mizu veled?” – Z generáció szavajárása
Az AI párbeszédeket generál, mintha igazi emberek beszélgetnének. Egy utcai árus és vevő, két régi haver a metrón – pont azok a helyzetek, ahol nem tankönyvi mondatokat használsz. Sőt, a felület azt is lehetővé teszi, hogy rábökj a szlengek szavaira, és megnézd, mit jelentenek, hogyan használják őket.
Ez még csak tesztfázis, alfa. A Google elismeri, hogy néha hibázik: előfordul, hogy rosszul használ szlenget, vagy akár teljesen új szavakat talál ki. Ezért érdemes azért időnként ellenőrizni máshol is, amit tanulunk. De valljuk be, azért interaktívabb és felhasználóbarátabb módszer ez.
Word Cam – vagyis élőzés a kamerádon keresztül
Valószínűleg ez az, amitől a Duolingo tényleg nem alszik nyugodtan mostanában. Egy funkció, ami tényleg ott és akkor a kezedbe adja a játékos, instant, személyre szabott tanulás lehetőségét – amivel a ChatGPT is piacot robbantott az online oktatás területén.
A Word Cam funkcióval fogod a mobilod, készítesz egy fotót a környezetedről, és az AI elkezdi megcímkézni a tárgyakat a tanult nyelven. De nem áll meg itt: kiegészítő szavakat is javasol, amik a tárgyakhoz kapcsolódnak.
- Mondjuk tudod, hogy az ablak = window, de mi a helyzet a redőnnyel? A kilinccsel? A párkánnyal? Na, ezek jönnek most.
Ez már nem csak tanulás, hanem felfedezés is. Ráadásul teljesen személyre szabott: a saját világod, a saját tárgyaid alapján fejlődsz. Ami most épp előtted van, az lesz a tananyagod. (Jó, persze, most lehet mondani, hogy ezt eddig is lehetett, meg a google translate meg a DeepL meg mittudomén milyen alternatív módszereket találnak ki az élelmesebbek – de itt strukturált e-learningről van szó, ahol eddig a Duolingo tarolt magasan, most az AI belepiszál!)
Google Labs. A három új AI-eszköz jelenleg még kísérleti fázisban van, de már használható a Google Labs-on keresztül. Jelenleg a következő nyelveket támogatják:
- Arab, kínai (Kína, Hongkong, Tajvan), angol (Ausztrália, UK, USA), francia (Kanada, Franciaország), német, görög, héber, hindi, olasz, japán, koreai, portugál (Brazília, Portugália), orosz, spanyol (Latin-Amerika, Spanyolország), török.
Diszrupció
A ChatGPT vs. Chegg esete után, ez megint egy tanulságos példa arra, hogyan lehet egy iparágat teljesen új alapokra helyezni egy kis AI segítséggel. A Duolingo talán elindult ebbe az irányba – bár a szerződéses bedolgozók AI-ra váltását még nem nevezném nagy reformálásnak –, de a Google most villant ezzel a kezdeményezéssel és mutatja, hogy milyen az, amikor valaki már nem csak újít, hanem újradefiniál.
Inspirációként: te is gondolkodhatsz azon, nálad hogyan nézne ki a „Tiny Lesson”, a „Slang Hang” vagy a „Word Cam” – nevezzük ezeket diszrupciós fejlesztéseknek a saját iparágadban. Van-e olyan vevői élmény, amit ma még túl „tankönyvszerűen” adtok át? Lehet, hogy pont ezen múlik a következő újítástok vagy a digitalizációs utatok első lépése.
Minden vállalkozás számára érdemes fontolóra venni egy innovációs csapat létrehozását, akár kisebb léptékben is. Egy ilyen csapatnak nem kell nagynak lennie – akár két főből is állhat, ahogy azt egy korábbi cikkünkben ajánlottuk. Az innováció nem mindig grandiózus technológiai újítást jelent, hanem lehet akár egy egyszerű folyamatfejlesztés vagy egy új termék bevezetése. A lényeg az, hogy legyen egy dedikált csapat, amely az új ötletek kidolgozására és tesztelésére fókuszál, és képes gyorsan reagálni a piaci változásokra.
Olvasnál még a témában?
- Tanulj azoktól, akik elbuktak a növekedésben. Gyorsan növekvő cégek 5. rész
- Hogyan elemezzem a cégem? Így derítsd ki, hogy mit kell változtatni. Gyorsan növekvő cégek 2. rész
- Shopify CEO: „AI használat = alapelvárás”
- AI útmutató cégvezetőknek: fogalomtár, esettanulmányok, oktatás
- Google NotebookLM: A kisvállalkozások új szupereszköze
Források:
TechCrunch, Minner
Fotó: Canva GPT