Vezetőfejlesztés, rugalmas tervezés és e-learning: bár bizonyos trendekben követik egymást a nagyvállalatok és a KKV-k a vezetés és fejlesztés területén, a vállalatok egyéni igénye és paraméterei szerint a fókusz változik. Az [eureka] Consulting and Games kiadványa ezekre a különbségekre világít rá és értelmezi a KKV szektor tendenciáit.
Kihívások és kiutak
Mindhárom vállalati formában a kiemelt témakörök között szerepel a vezetői készségek fejlesztése: 79,7 % tűzi ezt az éves fejlesztési program élére. Ez a fejlesztés egyaránt irányul a középvezetők, team leaderek és people manager-ek felé is. Ezzel a közvetett cél a látens fluktuációs folyamatok kompenzálása, amellyel az egész vállalati szférának szembe kellett nézni az utóbbi időben. Mivel a kilépési okok között gyakran a közvetlen vezetővel való kapcsolat szerepel, ezért a bizonytalansági faktorokkal inkább szembenéző KKV-k esetében még fajsúlyosabb a vezetői készségek fejlesztése a csapatok megtartása és stabilitás szempontjából:
„A vezetői stílusok felismerésének és gyakorlati alkalmazásának fejlesztése nemcsak a vezetők hatékonyságát segíti, hanem közvetetten a csapattagok megtartását is.” – világít rá Szopkó Beatrix, az [eureka] Consulting üzletágvezetője.
Nem is csoda, hogy a KKV-k esetében a kiemelt témák közé került a csapaton belüli együttműködés erősítése, amihez elengedhetetlen a csapatot összetartani képes vezető. Ennek ellenére míg a középvállalatok tudják tartani a tempót, addig a kisvállalkozások még a felzárkózás fázisában vannak: „Míg például a nagyvállalatok szinte kivétel nélkül képezik a vezetőiket, ez a kisvállalkozások esetén 70%.”.- folytatja Beatrix.
A fejlődésben lévő vállalati struktúra képét a kisvállalkozások más kérdésekben is mutatják: a fontosnak tartott témakörök első három helyezettje közé a ’hatékonyságnövelés, idő és feladatmenedzsment’ egyedül az ő esetükben került be.
Stratégia méretre szabva
Milyen tervekkel indulunk az új évnek a képzés-fejlesztés területén? Az éves tervek készítése fontos támpont, amivel körvonalazódnak az irányok és a fontosabb témák. Ám az utóbbi évek trendjei összességében azt mutatják, hogy a pontról-pontra szedett éves ütemtervekhez képest felértékelődnek a rugalmasabb tervezési módszerek. A kisvállalkozások például 45% nem készít éves tervet, míg ez az arány a közép- és nagyvállalatoknál 15% körül van. A képzési tervek fellazulása természetesen nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem kéne foglalkozni a tervezéssel. Csupán módszerek újrafelfedezése – agilis sprintervezés, OKR – és annak felismerése történik, hogy ezek jobban illeszthetők a kisvállalkozások működéséhez. Az egyensúly megtalálása persze nem egyszerű, de azt fontos belátni, hogy a tervezés akkor válhat igazán hasznunkra, ha nem csak elvégzendő feladatként, hanem a vállalat karakteréhez igazítva, annak szerves részeként kezelt folyamatként tekintünk rá.
Középvállalkozások lépéselőnyben
A KKV-k pénzügyi lehetőségeikhez mérten változatosnak mutatkoznak abban, hogy milyen platformon, jelenléttel és milyen résztvevői csoportra tervezik a képzéseket. Míg a kisvállalkozások lényegesen elmaradnak az élő képzéseken való részvételtől, és a költséghatékonyabb online vagy digitális eszközökhöz nyúlnak, addig a közepes méretű vállalatok pénzügyi lehetőségeikhez mérten többet áldoznak az élő, személyes részvételű képzésekre. Hasonló módon a közepes méretű vállalkozások egy főre jutó képzési költése több mint 50% -al emelkedett 2023-hoz képest, de a legkisebbek a tavalyi évhez képest elmaradtak az egyének fejlesztését illetően. Bár látszik, hogy az e-learning és egyéni digitális fejlesztési eszközöket szívesen, és egyre elterjedtebben használják a KKV szektorban is, azonban a vállalati informatikai rendszerek elérhetősége és demokratizálódása még korántsem érte utol a nagyvállalatokét.
Plusz források megszerzésére a pályázatok nyithatnának utakat, de a pályázati feltételeket a mikro- és kisvállalkozások számára még mindig nagy kockázattal járhatnak, például a kötelezően előírt bérfejlesztések miatt. Összességében azonban pozitív vélemény jelenik meg a kisvállalkozások számára is a pályázati trendek jövőjét nézve: “A pályázati út feltételeinek kiismerése és az ezzel járó adminisztrációs akadályok bár bonyolultak, az elkövetkező években mégis új lehetőségek kapuit fogják szélesre nyitni a legkisebbek előtt is.”
Az áttekintést követően hamarosan egy átfogó cikksorozattal készülünk nektek gyakorlati tippekkel arról, kisvállalkozásként hogyan is érdemes elindítani a képzés-fejlesztési folyamatokat. Ha szeretnéd tudni, hogy pontosan mit várhatsz ezektől és milyen eszközökre van valóban szükséged maradj velünk!
Kapcsolódó cikkek
- Valódi szervezetfejlesztés és HR az első alkalmazottól – KKV szinten is! [Frissítve]
- Az 5 legnagyobb szervezetfejlesztési és HR hiba, amit a kisvállalkozóknak el kell kerülniük
- Mi vár ránk 2024-ben? 5 predikció az idei szervezeti változásokra
- Az intrapreneurship segíthetné innovációban a KKV-kat, vállalkozásokat. Teret adunk az alkalmazottnak [kutatás]