Ha nőként sikerre akarod vinni a vállalkozásod kénytelen vagy bevállalni azt a feltételt, hogy többet kell beleraknod a cégépítésbe, mint egy férfinak. Mégha ez igazságtalan is, a mi felelősségünk, hogy mit kezdünk ezzel a hátránnyal. Semmi kétség, rafináltnak kell lenni, és folyamatosan csiszolt rendszereket kiépíteni, de van megoldás! Szerencsére egyre több nő a vállalkozói szektorban, így bővül a nőket segítő lehetőségek, kreatív megoldásoknak száma is. Ebben a cikkben olyan ötleteket hozok neked, amivel behozhatod ezt a hátrányt, sőt, ha ügyesen játszol a lapjaiddal, még versenyelőnyt is kovácsolhatsz belőle hosszú távon.
Hol szükséges behozni a hátrányt?
- A pepita.hu friss felmérése szerint a magyar háztartásokban a főzés, takarítás és egyéb házimunka továbbra is nagyrészt a nőkre hárul. A férfiak egy része szinte egyáltalán nem végez házimunkát, ám sajnos még a legháziasabb urak sem közelítik meg a nők házimunkába fektetett idejének mennyiségét ami több óra többletmunkát jelent egy nő életében. Az otthon és a családról való gondoskodás mellett nem szabad figyelmen kívül hagyni a nők szépségápolásra és egyéb öngondoskodásra szánt idejét sem, hisz ezek is akár 6-10 órát is jelenhetnek havonta. (Körmös, fodrász, arcápolás stb.)
Tehát a férfiaknak heti szinten több szabadidejük marad arra, hogy vállalkozásukkal foglalkozzanak
- A pörgő, kapitalista rendszer sajnos nem kedvez a női testnek, ám ha eléggé utánajárunk a női működésünknek meg tudjuk hackelni a rendszert. A hormonális hullámvasútnak egyértelműen vannak hátrányosabb időszakai, főleg akkor ha figyelmen kívül hagyjuk a nehezebb időszakokat és túltoljuk. Van amikor igenis meg kell pihenni, vagy más típusú feladatokat csinálni mert akkor erre vagyunk alkalmasak. Kreatív feladatokra, vagy értékesítői hívásokra például használd ki a follikuláris szakaszt!
- A magas elvárások, és negatív előítéletek az üzleti életben sem kímélik a nőket és ez igen fojtogató érzés. Mindig legyünk szépek és okosak, közben jó feleségek és anyák, de persze nehogy túl tökéletesek merjünk lenni mert akkor meg az a baj. A másoknak való megfelelési kényszer tévút, alakíts ki olyan rendszereket, ahol Te vagy jól, és büszke magadra!
dr. Zolnay Judit üzleti coach szerint ahhoz, hogy nőként egyensúlyban maradhassunk (vagy legalább is megközelítsük) több kemény döntést is meg kell hozni. Először felismerni, hogy a párválasztásnak kulcsszerepe van. Szerinte vagy olyan társat válasszunk magunk mellé aki támogat a karrierépítésben, vagy jobban járunk, ha inkább egyedül maradunk mert csak megnehezíti a párkapcsolat az életünket. Emellett arra buzdít, hogy mondjunk le a toxikus maximalizmusról is, hisz rontja a megítélésünket (senki sem szereti, és nem tud azonosulni a tökéletesnek hitt emberekkel), és elérhetetlen mivolta miatt csak egy újabb mentális terhet ró ránk. Nem utolsó sorban figyelmeztet bennünket arra az ugyan klisének, vagy egyszerűnek tűnő, de mégis fontos tényezőre: Ne vállaljuk túl magunkat, mert pórul járunk vele.
Időnyerő kapszulák, megoldások
Attól függően, hogy hol tart épp a vállalkozásod meg kell találnod a hozzád illő “kapszula formulát”. Vannak fizetős, de ingyenes trükkök is, a lényeg, hogy építs magad köré segítőket!
Első lépésként a jelenlegi munkafolyamataidat kell optimalizálni, építs jó alapokra! Készíts elmetérképet (Mindmap) a jelenlegi feladataidról, és egyenként gondold végig mennyi időt vesznek igénybe. Eközben írd fel, hogy mely feladatokat csinálod szívesen és mi nyűg ez majd később fontos lesz. Van ahol lehet karcsúsítani? Létezik már rá szoftveres megoldás? Vágj bele! Hidd el, nagyon boldog leszel ha látod mennyi időt spóroltál. Egyébként nemrég írtunk a roppant hatékony 1%-os szabályról, illetve a time boxing metódusról amit már holnap bevethetsz és tovább segítheti az optimalizálást. Ha bővebben tanulnál e témában olvasd el a Davin Allen: Hatékonyságnövelés stresszmentesen c. könyvét, vagy James Clear Atomi szokások című könyvét.
Nőként már így is lételemed a tervezés, ezt vidd át a vállalkozásodba is. Ehhez viszont új mankók kellenek. A Minner-féle üzleti terv segítségedre lehet ebben. Ez nem egy kirakat üzleti terv, hanem segíti az aktív tervezést. Több Minner vállalkozó is folyamatosan használja, bővíti. Kattints ide és használd te is!
Ha már kimaxoltad az összes hatékonyságnövelő lehetőséget a munkádban, és kialakultak az olajozott folyamatok akkor vedd elő a jegyzeted, és nézd meg mely feladatokat nem szereted csinálni, azaz mit lehet, és (ami talán még fontosabb) mit szeretnél kiszervezni? Gondold át mely feladat nyűg, és delegáld! Arról, hogy ezt hogyan csináld jól Milán írt egy korábbi cikkben.
Sokan panaszkodtak már nekem arról, hogy szinte fizikai fájdalmat éreznek ha adminisztrációs feladatokról van szó. Ha ez rád is igaz, akkor jobb ha kiszervezed, mert csak a mentális kapacitásodat rabolja, ami pótolhatatlan. Ilyen tehermentesítő “eszköz” lehet egy virtuális asszisztens, aki az ügyfélkapcsolatok, számlázást végzi, vagy egy marketing asszisztens aki a posztjaidat időzíti, de egy szoftver is lehet, ami segít észben tartani a feladatokat, ráadásul jó hír, hogy közülük többnek is van ingyenes verziója (pl.: Clickup, Trello, Notion). Egyébként a folyamat optimalizálás a delegálásnál is fontos lesz! Ha már van jól működő folyamat azt az asszisztens úgy ahogy van átveheti!
Pro tipp: Ki mondta, hogy folyamatosan kell asszisztenst alkalmaznod? Próbáld ki, hogy havi kétszer 1-1 napot vagy akár fél napot fizetsz, és addig te lóugrással tudsz haladni a vállalkozásoddal. Az idő felbecsülhetetlen kincs!
De nem csak a vállalkozáshoz kötődő feladatok jöhetnek szóba, gondold át mennyi időt szánsz egy-egy otthoni teendőre. Lehet, hogy havi 10-15 órát is megspórolhat neked egy megbízható takarítónő, vagy babysitter. Esetleg próbáld ki, hogy lecseréled a heti 2 bevásárlást online verzióra, máris megkímélted magad a délutáni tömegtől és utazástól. Ne félj erre költeni és segítséget kérni, ez is egy befektetés!
Ha azonban még nem tart ott a vállalkozásod, hogy pénzt költs ilyen szolgáltatásokra akkor kreatívnak kell lenned.
A barter ereje
Itt az idő felkeresni azokat a vállalkozó ismerősöket, barátokat akik termékért vagy szolgáltatásért cserébe segítenek neked a háztartásban, vagy a gyerekekkel. Gondolj csak bele, ha már heti egyszer 1-2 órára el tud jönni, az neked 4-8 óra vállalkozásfejlesztés havonta, ami aranyat érhet!
Fogjatok össze többen! Hozz létre női partner hálózatot, ahol egymást segítitek. Lehet, hogy egy virtuális asszisztens ismerősöd szívesen elvégezné az adminisztrációs feladataidat egy konzultációért cserébe. Win-Win.
Csináld magad és két legyet egy csapásra megoldások
A bizniszépítés első szakasza olykor áldozatokat követelhet. Ugyan nem örökre, de átmenetileg lecserélhetsz, vagy szüneteltetsz egy-egy szolgáltatást, hogy időt nyerj. Például nem jársz el pedikűröshöz ami utazással együtt 1,5-2 órát vesz el a napodból, hanem otthon magadnak megcsinálod 20 perc alatt. Vagy egy kicsit visszavonulsz a társasági életből pár hónapig, amíg építkezel, fejlődsz a színfalak mögött.
Mik azok a teendők amiket egyszerre is elvégezhetsz? Például hajpakolással takarítás, vagy takarítás közben üzleti (Minner) podcast hallgatása. Gyűjtsd össze azokat a teendőket amik időigényesek, de nincs szükség a teljes jelenlétedre.
Erre építeni üzletet?
Olyan dologgal foglalkozol, ami a fenti problémákra megoldást nyújt és te lehetnél a női vállalkozók hátországba, vagy akár csak egy kis szeglete?
Milán a 2025-ös üzleti ötletek közül kiemelten foglalkozik a témával. Ennek oka az is, hogy trendszerűen most a női vállalkozók bővülnek a legjobban, itt érhető tetten nagyobb változás. Másrészt égető probléma, és kihívásokkal teli az ő előrementelük. Nőként nemcsak a fenti problémákkal szembesülnek, hanem sajnos még mindig előfordul, hogy elesnek lehetőségektől, és inkább egy férfit választanak a feladatra.
Keresd aktívan a támogató közösséget
Az egyik legjobb dolog, amit nőként tehetsz, hogy csatlakozol egy támogató vállalkozói közösséghez, mert ők értenek meg igazán. Ezek a csoportok nemcsak szakmai segítséget nyújthatnak, hanem mentális támogatást is adnak. Egy-egy jó tanács vagy inspiráló beszélgetés óriási érték, különösen akkor, amikor úgy érzed, minden rád zúdul.
Záró gondolat:
Nézd a jó oldalát, sokkal agilisabb lehetsz és jobb stratéga! A nehezített feladatok, erősebb, ügyesebb vállalkozót faragnak belőled, ami hosszútávon gyümölcsöző lesz, meglásd. A legfontosabb tanulság, hogy felismerd: nem kell egyedül csinálnod! A siker nem csak a vállalkozói képességeken múlik, hanem azon is, hogy képesek vagyunk-e hatékonyan szervezni az életünket és támogatást találni a háttér feladatokhoz. Sokszor nem kell messzire menni a segítségért, talán a párod, vagy egy családtagod is szívesen beszáll. Aki kér, az kap!
Sok sikert!
Ú, ez a téma most nagyon betalált, olvasok még!
Így dolgozz együtt egy virtuális asszisztenssel! | Minner
Timeboxing vs. Parkinson-törvény: Miért ragadunk bele a „végtelen” feladatokba? | Minner
Napi rutin, avagy a sikeres CEO-k így gazdálkodnak idejükkel – kutatás | Minner
Az időmenedzsmenten is múlik a siker – Hidd el, én tudom Minner
Forrás:
https://www.ujno.sk/dr-zolnay-judittal-az-idomenedzsmentrol-es-eletegyensulyrol
https://marieclaire.hu/ riporter/2018/05/07/a-munkam-a-szenvedelyem-zolnay-judit-vezerigazgato/
Kép: Canva